Çatlak Dünya » Anasayfa » Teknoloji Haberleri

Zaman Geçtikçe Değer Kazanıyor!

14 Aralık 2012 | Yazar: Mümin Köykıran | Yorum yok | 769 Kez Ziyaret Edildi.

Zaman Geçtikçe Değer Kazanıyor!

Elinizde 1976 model bir Apple I varsa, büyük bir hazinenin üzerinde oturuyor olabilirsiniz! Eskiyen bilgisayarlarımızı genelde ya satar ya da tanıdık birilerine veririz. Fakat bazı bilgisayarlar var ki yıllandıkça değerleniyorlar…

Bu duruma verilecek en iyi örneklerden bir tanesi, yakın zamanda “Sotheby” isimli açık arttırma merkezinde satışa çıkan orijinal Apple I bilgisayar olacaktır. Cihaz, tam tamına 640.000 dolardan alıcı buldu. Fiyatın bu kadar yüksek olmasındaki en önemli etken ise, kuşkusuz, bilgisayarın sorunsuz bir biçimde çalışıyor olması.

Apple I tek başına çok büyük bir para anlamına geliyor, orası aşikar… Ama günümüzde cihazın en ufak parçaları bile inanılmaz rakamlardan alıcı bulabiliyor. Duruma verilecek en iyi örneklerden bazılarıysa şöyle: Geçtiğimiz yaz, tam teşekküllü çalışan Apple I ana kart, tek başına 374.500 dolardan alıcı bulurken, aynı açık artırmada Steve Jobs’un henüz Atari’de çalışırken kendi el yazısı ile kaleme aldığı not, 27.500 dolardan alıcı bulmuş durumda.

Apple toplamda 200 adet Apple I bilgisayar üretmişti. Tüm bu cihazlar ise Steve Wozniak’ın elleriyle hayat bulmuştu. Günümüzde varlığı bilinen toplam 50 adet cihaz bulunurken, bunlardan sadece altı tanesinin yüzde yüz oranında çalıştığı biliniyor. Satılan bilgisayar da, bunlardan biri.

1976 yılında ilk kez satışa çıkan Apple I, güç kaynağı, ekranı, klavyesi ve kasası hariç 666.66 dolara satılıyordu.

Bir önceki yazımız olan başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.
quup FaceBook'ta paylaş
 Yazının Etiketleri  
avatar

Mümin Köykıran

http://catlak-dunya.com Araştırmayı seven birisiyim, meraklı bir kişiliğim var bilgisayar ile ilgili hiçbir konuda uğraşmaktan sıkılmam. Kendimi bilgisayar ile ilgili her konuda geliştirmeye çalışıyorum. Çanakkale On Sekiz Mart Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisiyim. Google+

Teknoloji Haberleri

Teknoloji Haberleri

sayac