Çatlak Dünya » Anasayfa » Bilgisayar Haberleri

Yeni TL simgesi Windows 8 ile geliyor

13 Ağustos 2012 | Yazar: Mümin Köykıran | Yorum yok | 933 Kez Ziyaret Edildi.

Yeni TL simgesi Windows 8 ile geliyor

Windows 8′de Türk Lirası’nın yeni TL simgesi de yer alıyor.

Windows 8’in merakla beklenen RTM (Release to Manufacturing /Üreticiler İçin Sağlanan) sürümünde yeni TL simgesi de yer alıyor. Windows 8’in gelişiyle birlikte, Türkçe klavyelerde artık Türk Lirası’nın yeni sembolü de kullanılabiliyorolacak.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) yeni sembolü duyurmasının ardından MicrosoftTürkiye’nin TCMB ile başlattığı ortak çalışma sonucu öncelikle Unicode organizasyonuna gerekli başvurular yapılarak yeni sembol Unicode karakter kümesine dâhil edildi.

Ardından Windows mühendisleri yeni karakteri Windows 8’in içine eklemek için gerekli çalışmalarını tamamladılar. Yeni TL sembolüne Türkçe Q ve Türkçe F klavyelerde ”AltGr T” tuş kombinasyonu ile ulaşılıyor. Bunun yanı sıra yeni sembol sanal klavyede de yer alıyor.

Bir önceki yazımız olan başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.
quup FaceBook'ta paylaş
 Yazının Etiketleri  
avatar

Mümin Köykıran

http://catlak-dunya.com Araştırmayı seven birisiyim, meraklı bir kişiliğim var bilgisayar ile ilgili hiçbir konuda uğraşmaktan sıkılmam. Kendimi bilgisayar ile ilgili her konuda geliştirmeye çalışıyorum. Çanakkale On Sekiz Mart Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisiyim. Google+

Teknoloji Haberleri

Teknoloji Haberleri

sayac