Çatlak Dünya » Anasayfa » Teknoloji Haberleri

Yeni SIM kartlar böyle olacak!

7 Haziran 2012 | Yazar: Mümin Köykıran | 2 yorum | 982 Kez Ziyaret Edildi.

Akıllı telefon pazarında iPhone 4’ün gelişiyle micro SIM kartların popülaritesi artmıştı. Henüz tüm üreticiler bu SIM kartlara geçiş yapmasa da standartlar daha da küçülüyor.

Bir süredir Apple, Motorola, RIM ve Nokia arasında nano SIM kartların standartları konusunda tartışma yaşanıyordu. Üreticiler, farklı boyut ve teknik yapıya sahip SIM kartlar için ETSI’ye (Avrupa Telekomünikasyon Standartlar Komitesi) başvuru yapmış ve kendi standartlarının seçilmesi için kulis yapmaya başlamıştı.

ETSI bugün, nano SIM kart konusunda standartları belirlediğini duyurdu. Yeni standartlara göre telefonlar %40 daha küçük olan nano SIM kartları kullanabilecek. Boyutları 12.3mm uzunluk ve 8.8mm genişlik olarak belirlenen bu yeni SIM kartlar, 0.67mm kalınlık ile eski SIM kartlarla aynı seviyede.

Gelen bilgilere göre ETSI’nin belirlediği nano SIM standartları, Apple’ın hazırladığı taslağa benzer bir yapıya sahip. Yeni SIM kartların daha küçük olması, üreticilere telefonlarında pil ve diğer komponentler için daha fazla yer ayırma imkanı sunacak. Nano SIM kartların performans ya da GSM teknolojisi açısından ise bir farkı bulunuyor.

Bir önceki yazımız olan başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.
quup FaceBook'ta paylaş
 Yazının Etiketleri  
avatar

Mümin Köykıran

http://catlak-dunya.com Araştırmayı seven birisiyim, meraklı bir kişiliğim var bilgisayar ile ilgili hiçbir konuda uğraşmaktan sıkılmam. Kendimi bilgisayar ile ilgili her konuda geliştirmeye çalışıyorum. Çanakkale On Sekiz Mart Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisiyim. Google+

Teknoloji Haberleri

Teknoloji Haberleri

sayac