Çatlak Dünya » Anasayfa » Mobil Dünya

Yeni hedef belli oldu: WhatsApp!

19 Mart 2016 | Yazar: Mümin Köykıran | Yorum yok | 110 Kez Ziyaret Edildi.

Yeni hedef belli oldu: WhatsApp!

WhatsApp, her an tarihi boyunca yaşadığı en büyük sorun ile karşı karşıya kalabilir!

Apple ve ABD’nin Adalet Bakanlığı arasındaki anlaşmazlık bütün bir teknoloji endüstrisini ilgilendiren bir kavgaya dönüştükçe, güvenli iletişim teknolojilerinde pandoranın kutusu da açılmaya başladı. New York Times’ta yer alan bir habere göre, bakanlık şimdi de gözünü WhatsApp ve onun şifreli iletişim yöntemine dikmiş durumda.

Söz konusu habere göre ABD’nin Adalet Bakanlığı, WhatsApp’ın şifreli sisteminden olumsuz bir biçimde etkilenen mevcut bir davada nasıl bir ilerleme kaydedeceğini görmeye çalışıyor. Federal mahkeme söz konusu soruşturma çerçevesinde telefonları dinleme yetkisi vermiş olsa da, söz konusu altyapı şifreli olduğu için yetkililerin konuşulanlara erişemediği belirtildi.

Adalet Bakanlığı şimdi bu durum karşısında nasıl bir tutum izleyeceğine karar vermeye çalışıyor. Seçenekler arasında Apple’da olduğu gibi mahkemeye giderek firmayı zorlamak ya da geri adım atmak da var.

Diğer yandan hükümetin WhatsApp’a böyle bir dava açması aslında Apple’dan sonra bir diğer teknoloji devi Facebook‘la karşı karşıya gelmesi anlamına gelecek. Zira, mesajlaşma uygulaması 2014’te sosyal ağ bünyesine katılmıştı.

Bir önceki yazımız olan başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.
quup FaceBook'ta paylaş
 Yazının Etiketleri  
avatar

Mümin Köykıran

http://catlak-dunya.com Araştırmayı seven birisiyim, meraklı bir kişiliğim var bilgisayar ile ilgili hiçbir konuda uğraşmaktan sıkılmam. Kendimi bilgisayar ile ilgili her konuda geliştirmeye çalışıyorum. Çanakkale On Sekiz Mart Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisiyim. Google+

Teknoloji Haberleri

Teknoloji Haberleri

sayac