Çatlak Dünya » Anasayfa » Android

Yeni Android zararlısını kaldırmak imkansız!

27 Kasım 2015 | Yazar: Mümin Köykıran | Yorum yok | 274 Kez Ziyaret Edildi.

2015110620262145846

Sistemden kaldırmanın neredeyse imkansız olduğu, yeni bir Android zararlısı daha ortaya çıktı!

Bilgisayar virüslerinin sistemi ağır tahribata uğrattığı ve sistemi baştan kurmanın sorunu çözmekten daha kolay olduğu eski kötü günleri hatırlıyor musunuz? Maalesef tehlike mobil formda geri döndü. Lookout tarafından tespit edilen bir Android zararlısı sessizce telefonunuzun root erişimini alarak kendini işletim sisteminin derinliklerine gömebiliyor. Eğer bu gerçekleşirse, başınız ciddi şekilde ağrıyabilir.

Sorun basit bir fabrika ayarlarına geri döndürmeyle çözülmüyor, yeni bir ROM yüklemeye kadar gidebilir. Çoğu Android zararlılarında olduğu gibi bu tür uygulamalar genellikle üçüncü parti uygulama mağazalarından indirilebiliyor. Bu anlamda Google Play’e sadık kalmak en doğru tercih olacaktır.

Lookout, 20 bin modifiye edilmiş uygulamada zararlı yazılımın tespit edildiğini bildiriyor. En yüksek enfeksiyon oranları ise Almanya ve ABD gibi Google Play dostu ülkelerde ortaya çıkmış durumda. Bu da tehlikenin sadece uygulamalar için tek gerçek kaynağın üçüncü parti mağazalar olduğu bölgeleri etkilemediğini gösteriyor. 

Bir önceki yazımız olan başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.
quup FaceBook'ta paylaş
 Yazının Etiketleri  


avatar

Mümin Köykıran

http://catlak-dunya.com Araştırmayı seven birisiyim, meraklı bir kişiliğim var bilgisayar ile ilgili hiçbir konuda uğraşmaktan sıkılmam. Kendimi bilgisayar ile ilgili her konuda geliştirmeye çalışıyorum. Çanakkale On Sekiz Mart Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisiyim. Google+

Teknoloji Haberleri

Teknoloji Haberleri

sayac