Çatlak Dünya » Anasayfa » İnternet Haberleri

Yavaşlayan interneti hızlandırma yolları!

22 Şubat 2014 | Yazar: Mümin Köykıran | 1 yorum | 1.709 Kez Ziyaret Edildi.

yavas-internet

İnternetiniz size “kafayı yedirtecek” kadar yavaşladı mı? Sakin olun, bu ipuçlarımıza bakın!

Zaman zaman hepimiz, yavaş internet bağlantılarıylabaşa çıkmak zorunda kalabiliyoruz. Bunun nedeni bazen kalabalık bir kafede bağlandığımız, bant genişliği herkesi kaldırmayan bir Wi-Fi hotspot’u veya sorunlu bir internet bağlantısı olabilir. Ancak bu bağlantıyla bir süre yaşamanın da birkaç yolu var.

Daha hızlı bir DNS’e geçin

DNS sunucusu, en basit anlatımla internet sitelerine gitmek için sizi IP adresleri yazmaktan kurtaran, “www.google.com” yazarak Google’a gitmenizi sağlayan teknolojidir. DNS sunucunuzu değiştirmek ve daha hızlı bir DNS’e geçmek, bazı durumlarda bağlantınızı hızlandırabilir. DNS’ler arasında hızla geçiş yapmak için DNS Jumper‘ı deneyebilirsiniz.

dns_jumper

İndirmeleri kapatın

Arka planda varlığından bile haberdar olmadığınız işlemler bağlantınızı kullanıyor olabilir. NetLimiter gibi bir aracı kullanarak internete bağlanan yazılımları görebilir, onları kapatabilirsiniz.

netlimiter

Otomatik yenilemeyi kapatın

Web tarayıcınızda Facebook, Twitter gibi kendi kendine yenilenen sekmelerin açık olup olmadığına bakın. Web tarayıcınız için otomatik yenilemeyi durduran bir eklenti arayabilirsiniz. Bunun için eklentiler arasında şu sözcükleri aratın: “suspend tab”, “stop auto refresh” ve “stop auto reload”. İşinize yarayacak birçok eklenti var.

Google Instant işlevini kapatın

Veri tüketimi konusunda dikkatli davranmanız gerekiyorsa, Google Instant‘ı kapatmanızı tavsiye ediyoruz.

Gmail’de HTML görünümüne geçin

Yavaş bir bağlantıda Gmail’i açtığınızda sayfanın yüklenmesi uzun sürecektir. Yüklenme sırasında görünen “Temel HTML sayfasını yükle” bağlantısına tıklayarak daha basit ve hızlı bir Gmail arayüzünü etkinleştirebilirsiniz.

Opera-Off-Road-Mode

Opera’nın Off-Road / Turbo modunu açın

Bu modu etkinleştirdiğinizde Opera, sayfadaki görsellerin kalitesini düşürecek ve onların daha hızlı yüklenmesini sağlayacak. Gerçek resimleri görmek için her zaman üzerlerine sağ tıklayabilir ve tam çözünürlüklü resmi isteyebilirsiniz.

Mobil siteler yerine Off-Road’u kullanın

Daha az bant genişliği harcamak için mobil sayfaları açmak, eskiden veriden tasarruf etmenizi sağlıyordu. Ancak mobil sayfalar artık yüksek çözünürlüklü resimler içerebiliyorlar. Bu yüzden mobil siteler yerine masaüstü sitelerde Off-Road’u kullanarak daha çok tasarruf edebilirsiniz.

YouTube Feather’i kullanın

Yavaş bir bağlantıda video izlemeniz zor, bu yüzden en iyisi YouTube’u hiç açmamak. Ancak mutlaka izlemeniz gerekiyorsa, YouTube Feather Beta‘yı etkinleştirerek yorumlar, öneriler, video bilgileri gibi gereksiz öğeleri devre dışı bırakabilir, sayfanın çok daha hızlı yüklenmesini sağlayabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.
quup FaceBook'ta paylaş
 Yazının Etiketleri  
  Gelen Aramalar 
avatar

Mümin Köykıran

http://catlak-dunya.com Araştırmayı seven birisiyim, meraklı bir kişiliğim var bilgisayar ile ilgili hiçbir konuda uğraşmaktan sıkılmam. Kendimi bilgisayar ile ilgili her konuda geliştirmeye çalışıyorum. Çanakkale On Sekiz Mart Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisiyim. Google+

Teknoloji Haberleri

Teknoloji Haberleri

sayac