Çatlak Dünya » Anasayfa » Wordpress

WordPress Seo İle İlgili Herşey

4 Kasım 2011 | Yazar: Mümin Köykıran | 1 yorum | 1.650 Kez Ziyaret Edildi.

WordPress blog sistemini bilmeyenimiz yoktur galiba. Bir blog kuracağız, WordPress kurduk peki ya sonra ne yapmalıyız? Hepimiz arama motorlarında yükselmek isteriz. Bunun da yolu SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) ‘dan geçer. WordPress blogumuza seo yapmak için bilmemiz gereken bir takım bilgiler, kurmamız gereken birkaç eklenti var. Blogunuzu Google Amca’ya sevdirmenin birinci kuralı özgün olacaksınız.Haberi bir yerden bulursunuz ancak o haberi kendi düşüncelerinizle sitenize yazmalısınız. Ve farklı içerikler eklemeye çalışın. Diğer sitelerden bir farkınız olsunki Google Amca bu siteyi sevsin. Kısaca içerik çok önemlidir. Site içeriğinin önemini anladıktan sonra gelelim ayarlarımıza…

Kalıcı Bağlantılarınızı Ayarlayın

WordPress ile sitenizi ilk oluşturduğunuzda sitenizin bağlantıları “http://www.siteniz.com/?p=123″ şeklindedir. Bu bağlantıyı seo’ya uygun yapmak için Ayarlar > Kalıcı Bağlantılar bağlantısına girip “Özel Yapı“yı seçip boş alana /%postname%.html yazmanız yeterli olacaktır.Kalıcı Bağlantılar WordPresste Seo Nasıl Yapılır   1

/%postname%.html uzantısı yerine “.php” veya “.asp” yazabilirsiniz. Siteniz asp olmasa bile .asp olarak gözükür. Bu şekilde bağlantılarımız yazılarımızın ismini alıyor ve indexlenmeye katkısı oluyor.

Ping Servislerinden Yararlanın
Servisleri Güncelle WordPresste Seo Nasıl Yapılır   1

Admin panelinden Ayarlar >Yazma bağlantısına girdiğinizde biraz aşağıda “Servisleri Güncelle” göreceksiniz.
Ordaki kutucuğa pingleme sitelerini ekleyeceğiz. Bu durumda sitemiz daha hızlı pinglenir ve indexlenir. Sizin için çeşitli sitelerden bu linkleri bularak birleştirdim. Bu linklerin hepsini kopyalayıp oradaki boş kutuya yapıştırın.

SEO İle İlgili Eklentiler

Google Analytics & Webmaster AraçlarıGoogle Webmaster Araçları WordPress’te Seo Nasıl Yapılır – 2
Bildiğimiz birçok analiz servisi ve eklentileri olsa da Google Analytics servisi kadar ayrıntılı rapor veren yok sanırım. Hangi ülkeden geldiklerini, hangi ilden geldiklerini, sitedeki kalma sürelerine kadar herşeyi hızlıca alabiliyorsunuz.Analytics servisi çalışabilmek için sizden sitenize ufak bir kod eklemenizi istiyor. Bunu temayı düzenleyerek yapabilirsiniz ancak yerine Google Analytics for WordPress eklentisiyle kolayca yapabilirsiniz. Ayrıca Google Webmaster Araçları‘na kayıt olarak oluşturduğunuz sitemapı eklemeniz size artı sağlayacaktır.

Etiketleme ve Linkleme

Yazınızın anahtar kelimelerini belirleyin ve etiket olarak ekleyin. Örneğin yazınız bir video izleme veya indirme ile alakalı ise etiketleriniz video izle, video indir gibi kelimeler olabilir.

Gelelim linklemeye, site içi linkleme çok önemlidir. Ziyaretçi bir yazıyı okurken o konu ile alakalı başka bir yazı varsa gitmek ister. Siz bunu o kelimeye link vererek yaparsanız ziyaretçi sitenizde daha çok vakit geçerir ve takipçiniz haline gelir.

Sosyal Medya İle Kazanın

Sitenize giren ziyaretçide ve sitenizin indexlenmesinde sosyal medya önemli roldedir. Yazılarınızı facebook, twitter, friendfeed gibi sosyal ağlarda paylaşarak daha fazla okunmasını ve ziyaret edilmesini sağlayabilirsiniz.Gelelim eklentilerimize.

WordPress Seo Eklentileri

Vereceğim eklentiler benim kullandığım ve beğendiğim eklentilerdir. Kesinlikle kurmanızı tavsiye ederim. Seo açısından sitenize çok büyük katkısı olacaktır.

1- All in One SEO Pack

En etkili ve en iyi seo eklentisidir.Meta etiketlere müdahale edebilme,baslıklara müdahale edebilme gibi birçok özelliği bulunmaktadır.Ücretli olan wp-seo eklentisiyle neredeyse aynı özellikleri taşıyor.Wordpress bir blogu olan herkesin kesinlikle kullanması gerekiyor …

İndirmek İçin Tıklayın

2- Google XML Sitemaps

Otomatik olarak Google için sitemap olusturur ve google,msn,bing,yahoo gibi arama motorlarına ping gönderir.

İndirmek İçin Tıklayın

3-SEO Friendly Images

Đçeriğinizdeki resimlere alt ve title etiketleri ekler.Bu sayede resimleriniz de google images’te sergilenir.

İndirmek İçin Tıklayın

4-SEO Smart Links

Yönetim panelinden eklediğiniz kelimeleri yine yönetim panelinden belirlediğiniz linklere yönlendirir.İçeriğinizde kullanıdğınız sitenizin anahtar kelimelerine uygulanması halinde çok büyük avantaj sağlar.

İndirmek İçin Tıklayın

5-Breadcrumb NavXT

Bu eklentiyi sitenizde yazıların veya sayfaların başına ekleyerek ziyaretçiye nerede olduğunu gösterebilirsiniz. Ayrıca seo açısından da sitenizde o kategoriye,anasayfaya link vererek site içi linklenme yapmış olursunuz.

İndirmek İçin Tıklayın

6-Automatic SEO Links

Bu eklenti de site içi linklemeyi kolaylaştırır.Eklentiyi kullanarak belirlediğiniz kelimelere kolayca link verirsiniz.

İndirmek İçin Tıklayın

7-Benzer Yazılar -Related Posts

Bu eklenti ziyaretçiyi sitede tutmak açısından önemlidir.Benzer yazıları gören ziyaretçi bunları da okumak ister ve sitenizde daha fazla vakit geçirmiş olur.Bu nedenle tavsiye ediyorum.

İndirmek İçin Tıklayın

Bu Dersimizinde Sonuna Geldik Sitelerinizin İyi Yerlere Gelmesi Dileğiyle 😀

www.gorkemkara.com

Bir önceki yazımız olan başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.
quup FaceBook'ta paylaş
 Yazının Etiketleri  
avatar

Mümin Köykıran

http://catlak-dunya.com Araştırmayı seven birisiyim, meraklı bir kişiliğim var bilgisayar ile ilgili hiçbir konuda uğraşmaktan sıkılmam. Kendimi bilgisayar ile ilgili her konuda geliştirmeye çalışıyorum. Çanakkale On Sekiz Mart Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisiyim. Google+

Teknoloji Haberleri

Teknoloji Haberleri

sayac