Çatlak Dünya » Anasayfa » Wordpress

WordPress mail sorunu çözümü

5 Mayıs 2012 | Yazar: Mümin Köykıran | 1 yorum | 2.810 Kez Ziyaret Edildi.

WordPress otomatik hallettiği mail işlemleri bazen sorun olabiliyor. Parolanızı unuttuğunuzda, parolanızı hatırlamak için gönderilen mail gelmiyor veya iletişim formundaki ileti mail adresinize düşmüyorsa sunucunuzun php_mail özelliği ya kapalıdır yada smtp yapılandırılması gerekiyordur.

Sorunu anlatabildiysem çözümüne geçebiliriz. Böyle durumda yapmanız gereken senaryo şöyle; ilk önce hosting firmanızla görüşüp php_mail özelliği açık mı kapalı mı olduğunu sorun. Kapalı ise açtırın. Sorun sunucu ile alakalı değilse yapmanız gereken smtp ayarlamasına geçebiliriz.

WP Mail SMTP eklentisini aratıp wordpress kurulu sitenize kurun. Eklentiyi aktifleştir dikten sonra ayarlar kısmına gelin. Kendi smtp mail sunucunuzu kullanacaksanız hosting firmanızdan gerekli bilgileri alın(host, port numarası vs.). Kendi sitem için resimdeki gibi gmail üzerinden çalışan mail adresim ile smtp yapılandırma mı oluşturdum. Daha basit alırsak gmail hesabınız yoksa hesap açın, varsa resimdeki gibi gerekli bilgileri yazarak eklentiyi düzenleyin.

  1. From Email kısmına gmail adresinizi girin([email protected] gibi).
  2. From Name kısmına sitenizin ismini yazabilirsiniz.
  3. Mailer özelliğini Send all WordPress emails via SMTP. seçin.
  4. SMTP Host kısmına smtp.gmail.com girin.
  5. SMTP Port kısmına 465 numarasını girin.
  6. Encryption özelliğini Use SSL encryption. seçin.
  7. Authentication özelliğini Yes: Use SMTP authentication. seçin.
  8. Username kısmına tekrar gmail adresinizi girin([email protected] gibi).
  9. Password kısmına gmail adresinizin şifresini girin

işlemleri yaptıktan sonra kaydet deyip alttaki kısımdan size ait mail adresi yazıp kontrol edin. Mail e-posta adresinize gelirse işlem tamamlanmıştır. Mail gelmedi ise yapılandırmayı tekrar kontrol edip kayıt edin…

Kaynak

Bir önceki yazımız olan başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.
quup FaceBook'ta paylaş
 Yazının Etiketleri  
avatar

Mümin Köykıran

http://catlak-dunya.com Araştırmayı seven birisiyim, meraklı bir kişiliğim var bilgisayar ile ilgili hiçbir konuda uğraşmaktan sıkılmam. Kendimi bilgisayar ile ilgili her konuda geliştirmeye çalışıyorum. Çanakkale On Sekiz Mart Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisiyim. Google+

Teknoloji Haberleri

Teknoloji Haberleri

sayac