Çatlak Dünya » Anasayfa » Bilgisayar Haberleri

Windows XP asıl ATM’leri vuracak!

21 Ocak 2014 | Yazar: Mümin Köykıran | Yorum yok | 928 Kez Ziyaret Edildi.

xp-bitiyor

 

 

Herkes bilgisayarını düşünüyor ama Windows XP desteği bittiğinde, asıl saatli bomba ATM’ler olacak!

Para çekme makineleri, kısa adıyla ATM‘ler, 90 günden daha kısa bir zamanda Windows XP‘nin destek süresinin tamamlanmasıyla yeni bir sorunla baş başa kalacaklar. BussinesWeek‘in araştırmasına göre tüm dünyadaki ATM’lerin yüzde 95’i (veya ABD’deki yaklaşık 420.000 ATM’nin hepsi) Windows XP işletim sistemini kullanıyor.

atm

ATM’ler çok sık kullanılan tüketici elektronikleri arasında olsalar da, çoğu eski işletim sistemlerini kullanıyor. Yaklaşan 8 Nisan tarihi ise ATM’lerin önemli bir kısmının Windows 8 gibi daha yeni bir işletim sistemine geçmesi gerektiğini gösteriyor. Ancak bu, o kadar da kolay bir iş değil çünkü çoğu ATM’nin donanımlarının da yükseltilmesi veya sökülerek satılması (veya çöpe atılması) gerekiyor.

Windows XP’de kalan ATM’ler, 8 Nisan’dan sonra keşfedilecek açıklarla giderek daha fazla güvenlik açığına sahip olacaklar. Windows XP’nin zararlılara yakalanma oranı şu an bile Windows 8’li sistemlerden 6 kat fazla. Umarız ATM operatörleri uyarıları dikkate alarak her gün sayısız para çekme ve yatırma işleminin yapıldığı makinelerde gerekli yükseltmeyi yaparlar.

Bir önceki yazımız olan başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.
quup FaceBook'ta paylaş
 Yazının Etiketleri  


avatar

Mümin Köykıran

http://catlak-dunya.com Araştırmayı seven birisiyim, meraklı bir kişiliğim var bilgisayar ile ilgili hiçbir konuda uğraşmaktan sıkılmam. Kendimi bilgisayar ile ilgili her konuda geliştirmeye çalışıyorum. Çanakkale On Sekiz Mart Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisiyim. Google+

Teknoloji Haberleri

Teknoloji Haberleri

sayac