Çatlak Dünya » Anasayfa » Yaşam

Uzun ve Sağlıklı Saçlara mı Sahip Olmak İstiyorsunuz? – Saç Uzatan Vitaminler

19 Mayıs 2016 | Yazar: Mümin Köykıran | Yorum yok | 5 Kez Ziyaret Edildi.

Uzun ve Sağlıklı Saçlara mı Sahip Olmak İstiyorsunuz? - Saç Uzatan Vitaminler

Uzun ve sağlıklı saçlardan hoşlanıyorsanız, saçın uzaması için çok önemli olan vitaminler hakkında bilgi sahibi olmalısınız.

Saç Uzatan Vitaminler

Uzun ve sağlıklı saçlardan hoşlanıyorsanız, saçın uzaması için çok önemli olan vitaminler hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Vitaminler ve mineraller, saçın uzamasında önemli bir role sahiptir.

Bu vitaminler doğrudan saç derisinde etkisini gösterir ve saç foliküllerinin uzamasını harekete geçirir. Bunlar ayrıca vücudunuzdaki hormon düzeylerini düzeltmeye yardımcı olur.

Hormon hareketlerindeki değişiklik, saç foliküllerindeki uzamayı iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Saçın uzaması için faydalı olan önemli vitaminler

Saçın uzaması için faydalı olan birçok vitamin var. Aşağıda bu vitaminler hakkında bilgiler bulabilirsiniz:

A Vitamini

A vitamini, saçın uzamasını sağlayan önemli bir vitamin olduğu düşünülür. A vitamini, saç derisindeki sebum üretimini harekete geçirir. Saçın kurumasını ve kepeği önler. Saç derisinin kalınlaşmasını sağlar. Sigara içmek ve aspirin kullanmak A vitamininin emilimini azaltır.

A vitamininin aşırı miktarda alınması tavsiye edilmez. A vitamini, saç derisindeki sebum üretiminden sorumlu olduğu için saçınızı yağlı hale getirebilir. Bu da kepeğe sebep olabilir. Bu yüzden A vitaminini her zaman belirtilen miktarda kullanın.

Sadece portakal, tatlı patates, mango vs gibi A vitamini açısından zengin meyve ya da sebzeler yiyerek aşırı dozda A vitamini almaktan kaçınabilirsiniz.

B Vitamini

B vitamini türlerinin hepsi saçın uzaması açısından çok faydalıdır. B vitamini, kanın oksijen alımını sağlar ve saçın uzamasına katkıda bulunur.

Saçın uzamasını sağlayan temel B vitamini türleri folik asit ve B6 vitaminidir. B6 vitamini genellikle patates, yulaf ezmesi, muz, dana rosto vs gibi protein açısından zengin yiyeceklerde bulunur.

C Vitamini

C vitamini genellikle portakal, kivi, kırmızıbiber ve guavada bulunur. Bu vitamin, güçlü ve sağlıklı saçlar için gerekli olan kolajenin üretiminden sorumludur. Bu vitamin, saç derisi için bir antioksidan görevi görür ve saç dökülmesini önler.

E Vitamini

E vitamini, saç derisindeki kan dolaşımı açısından faydalıdır ve saçın sağlıklı uzamasını sağlar. Saç derisinde oksijen emilimini artırır. Badem, yeşil turp, mısırözü yağı ve tahıllar E vitamini açısından zengindir.

E vitamini eksikliğinin oluşması çok nadirdir. Eğervücudunuzun yağları emme yeteneği azsa, E vitamini takviyesi kullanmanız önerilir.

Biyotin

, saçın uzaması açısından en önemli vitamindir ve keratin üretimini sağlar. saçın dökülmesini ve beyazlaşmasını önler. Süt, bira mayası, yumurta sarısı biyotin açısından zengindir.

Bu vitaminler saçın uzaması için gerekli vitaminlerdir. Bu yüzden her zaman bu vitaminler açısından zengin olan besinleri tüketmeye çalışın ve saçınızın sağlıklı uzamasını sağlayın.

Bir önceki yazımız olan başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.
quup FaceBook'ta paylaş
 Yazının Etiketleri  
avatar

Mümin Köykıran

http://catlak-dunya.com Araştırmayı seven birisiyim, meraklı bir kişiliğim var bilgisayar ile ilgili hiçbir konuda uğraşmaktan sıkılmam. Kendimi bilgisayar ile ilgili her konuda geliştirmeye çalışıyorum. Çanakkale On Sekiz Mart Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisiyim. Google+

Teknoloji Haberleri

Teknoloji Haberleri

sayac