Çatlak Dünya » Anasayfa » Teknoloji Haberleri

USB’den şarj nasıl çalışıyor?

2 Nisan 2015 | Yazar: Mümin Köykıran | Yorum yok | 371 Kez Ziyaret Edildi.

2015040116382614072

Cihazlarımız USB portundan nasıl şarj oluyor, yanlış portu kullanmak onları “patlatabilir” mi?

Çok değil, sadece 10 sene önce farklı her cihazınız için doğru adaptörü kullanmanız gerekmekteydi. Bugün ise telefonunuzu arkadaşınızın evinde şarj edebiliyor, tabletinizi istediğiniz bir PC’ye bağlayabiliyor ve dijital kameranızdaki fotoğrafları TV’nize aktarabiliyorsunuz. Tüm bunları standart haline gelen USB bağlantısına borçluyuz.

Ancak tüm sorunlar ortadan kalkmış değil. Tüm USB şarj adaptörleri, konektörler ve kablolar aynı olmadığından, bazıları cihazınızı şarj etmekte yetersiz kalabiliyor. Örneğin laptop’unuzdaki USB portlarından bir tanesi, diğerlerinden daha yüksek güç sağlayabiliyor. Masaüstü PC’lerin bazılarında ise USB portunu PC’niz kapalıyken bile kullanabiliyor ve telefonunuzu şarj edebiliyorsunuz. Peki cihazınızı farklı USB portlarını kullanarak şarj etmenin ona bir zararı var mı?

Yeni spesifikasyonlar

Bugün itibariyle dört USB spesifikasyonuna (tanımlamasına) sahibiz. Bunlar 1.0, 2.0, 3.0, 3.1 ve bunların yanında yeni eklenen USB-C konektöründen oluşuyor. Bir başka önemli bilgi ise her USB ağında bir host’un ve bir cihazın bulunması. Güç her zaman host üzerinden cihaza akarken veri, her iki yönde de aktarılabilmekte.

USB 1.0 ve 2.0’da standart bir port, 500mA’e (0,5A) kadar güç taşıyabiliyor. USB 3.0’da bu kapasite 900mA’e yükseltiliyor. Özel şarj portları 1.500mA’e kadar güç sağlayabiliyor. USB 3.1, SuperSpeed+ modu sayesinde aktarım hızını 10Gbps’ye çıkarırken 5V hattı üzerinden 1,5A ve 3A güç çekebiliyor.

USB-C ise tamamen farklı bir konektöre sahip. USB’nin aksine her iki yönde de takılabilen USB-C, teoride USB 3.0’ın iki katı veri aktarabiliyor ve daha fazla güç sağlayabiliyor. Apple, yeni MacBook’unda, Google ise yeni Chromebook Pixel’inde USB-C destekli USB 3.1 portuna yer veriyor. Bununla birlikte USB 3.1’i destekleyen eski stil USB portları da var.

Bir önceki yazımız olan başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.
quup FaceBook'ta paylaş
 Yazının Etiketleri  


avatar

Mümin Köykıran

http://catlak-dunya.com Araştırmayı seven birisiyim, meraklı bir kişiliğim var bilgisayar ile ilgili hiçbir konuda uğraşmaktan sıkılmam. Kendimi bilgisayar ile ilgili her konuda geliştirmeye çalışıyorum. Çanakkale On Sekiz Mart Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisiyim. Google+

Teknoloji Haberleri

Teknoloji Haberleri

sayac