Çatlak Dünya » Anasayfa » Teknoloji Haberleri

TV kumandasının yerini ses alıyor!

21 Mart 2012 | Yazar: Mümin Köykıran | Yorum yok | 2.095 Kez Ziyaret Edildi.

TV kumandasının yerini ses alıyor Güney Koreli tüketici elektroniği üreticisi Samsung Electronics, yeni ürünlerde daha akıllı cihazlar, içerik ve servislere ağırlık veriyor.

Şirket dün İstanbul’da gerçekleştirdiği ve Ortadoğu ve Kuzey Afrika Bölgesi’nde faaliyet gösterdiği ülkelerden uluslararası konukların katıldığı Samsung Forum etkinliğinde farklı ve yeni ürün serilerini tanıttı. Programda konuşan Samsung Electronics Ortadoğu ve Kuzey Afrika Başkanı Kyung Tae Bae, tüketicilerin günümüzde hiç olmadığı kadar dinamik bir hayat tarzı sürdüğüne dikkat çekerek, “Bu hayat tarzı beraberinde hayatı zenginleştirici teknolojiye olan ihtiyacı da getiriyor. Biz de buna paralel olarak yeni ürün yeniliklerimiz, araştırma ve geliştirmeye yönelik sürdürdüğümüz yatırımlarımız ve Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgelerinde yürüttüğümüz kurumsal ve sosyal sorumluluk projelerimizle tüm bu ihtiyaçlara karşılık vereceğiz.” dedi.

Samsung’un açıkladığı ürünlerde yeniliklerin üç ana grup üzerinde yoğunlaştığı dikkat çekiyor: ‘Akıllı etkileşim, ‘akıllı içerik’ ve ‘akıllı gelişim’. Samsung ES8000 LED TV’de ekran boyutu 75 inç’e kadar büyütülürken, çift çekirdekli işlemciyle kullanıcılar bir yandan web üzerinde gezinirken, diğer yandan birkaç uygulamayı çalıştırabiliyor. ES8000 ve ES7000 LED TV’lerde Smart TV sahipleri televizyonlarını ‘ses kontrolü’, ‘hareket kontrolü’ ve ‘yüz tanıma’ özellikleri sayesinde cihazla iletişim kurabiliyor. Dahili HD kamera ve çift mikrofon sayesinde kullanıcılar, sadece ‘Hi TV’ diyerek
sesi açıp kapayabiliyor. ‘İnternet tarayıcı’ diyerek çevrim içi olabiliyor, uygulamalara girebiliyor, bir el işaretiyle internette gezinip arama sonuçlarından seçimlerini yapabiliyor. Ayrıca yonga üzerinde bulunan on-chip sistemi sayesinde Samsung Smart TV’leri her yıl yeni bir televizyon almadan yeni teknolojileri cihaza entegre etmek mümkün. Şirketin ağırlık verdiği bir diğer konu da daha rahat ve hızlı erişilebilirlik Samsung, Wi-Fi teknolojisine sahip ‘akıllı fotoğraf’ makinesi ve video kamera serisi.

Samsung Forum 2012’de tanıtımı yapılan bir başka ürün ise şirketin ikinci nesil 9 Serisi dizüstü bilgisayarları oldu. Yeni cihaz, eskisine oranla yüzde 21 daha ince ve yüzde 28 daha küçük. Şirket, Galaxy Tab 2 serisiyle ise tablet seçeneklerini genişletiyor. 3G ve WiFi sürümleri bulunan 7 inçlik hafif ve taşınabilir modeli hareket halindeyken kullanım için idealken, 10,1 inçlik daha büyük olan model ise evde ve ailenin kullanımı için tasarlanmış.

Bir önceki yazımız olan başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.
quup FaceBook'ta paylaş
 Yazının Etiketleri  
  Gelen Aramalar 
avatar

Mümin Köykıran

http://catlak-dunya.com Araştırmayı seven birisiyim, meraklı bir kişiliğim var bilgisayar ile ilgili hiçbir konuda uğraşmaktan sıkılmam. Kendimi bilgisayar ile ilgili her konuda geliştirmeye çalışıyorum. Çanakkale On Sekiz Mart Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisiyim. Google+

Teknoloji Haberleri

Teknoloji Haberleri

sayac