Çatlak Dünya » Anasayfa » Anlatımlar

Torrent Seed Nedir ?

13 Mayıs 2014 | Yazar: Mümin Köykıran | Yorum yok | 1.778 Kez Ziyaret Edildi.

utorrent-logo

Bir çoğumuz oyun olur film olur veya bir program olur bunları indirmek içinde torrent’i kullanıyoruz. Torrent indirirken bazı yerlerde “seed” yazısını görüyoruz ama nedir ne faydası var bilmiyoruz. “Seed” kelimenin Türkçe karşılığı “tohum ekmek” demektir. Torrent’de seed ise başkasının indirdiği dosyayı programdan kaldırmadığı sürece o besleme yapıyor yani başka birisi daha aynı dosya indirirken daha hızlı indiriyoruz bu işi yapan kişilere “seeder” nedir. Seed etmek için dosyayı indirdiğimizde sadece programdan kaldırmamamız gerekir.

Bu arada dosya seed edilirken bu şekilde gözükür.

0ejl5ID

Seeder’lar bu işi yaparak bize büyük katkı sağlıyor bir paylaşım ortamı oluyor sizde bundan sonra böyle yaparsanız diğer indirenler için büyük faydası olur. Amaç burada söylediğim gibi yardımlaşma ortamı kurmak şunu unutmadan söyleyeyim seed etmenin bilgisayarınıza hiç bir şekilde zararı olmaz.

Bir önceki yazımız olan başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.
quup FaceBook'ta paylaş
 Yazının Etiketleri  
  Gelen Aramalar 
avatar

Mümin Köykıran

http://catlak-dunya.com Araştırmayı seven birisiyim, meraklı bir kişiliğim var bilgisayar ile ilgili hiçbir konuda uğraşmaktan sıkılmam. Kendimi bilgisayar ile ilgili her konuda geliştirmeye çalışıyorum. Çanakkale On Sekiz Mart Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisiyim. Google+

Teknoloji Haberleri

Teknoloji Haberleri

sayac