Çatlak Dünya » Anasayfa » Mobil Dünya

Telefon kırmak artık yasadışı

28 Ocak 2013 | Yazar: Mümin Köykıran | 2 yorum | 966 Kez Ziyaret Edildi.

Telefon kırmak artık yasadışı

Cep telefonunun kilidini açıp onu özgürce kullanmanın yasa dışı olabileceği aklınıza gelir miydi?

Cep telefonlarının SIM kilidini kaldırarak farklı operatörlerle çalışmasını sağlamak, ABD’de artık yasadışı bir işlem. Kongre Kütüphanesi’nin Ekim ayında yeni cepler için sunduğu 90 günlük muafiyet, artık kullanılamayacak.

Kilit açma işlemi, tabi ki operatörler tarafından yasal olarak gerçekleştirilebilecek. Bazı koşullar altında operatörlerin müşterileri için kilit açma işlemini yapması da mümkün. Electronic Frontier Foundation’dan avukat Mitch Stoltz, kilit açmanın “yasadışı” hale gelmesini şöyle açıklıyor:

“Olan şey, Telif Hakkı Ofisi’nin kilit açmanın yasadışı olduğunu duyurmasından ziyade, kilit açanların suçlanmaları halinde kullanacağı kalkanı ortadan kaldırması.” Stoltz’a göre telefonların kilidini açmanın yasal olup olmadığını belirleyecek olan, hala mahkemeler. Ancak bu durum, ceplerinin kilitlerini kıranlar için yine de fazlasıyla olumsuz bir gelişme.

Stoltz, durumun Digital Millennium Copyright Act’ın (DMCA) ne kadar saçma olduğunu gösterdiğini söylüyor. Zira Stoltz’a göre dijital kilitlerin kırılmasını engellemeyi amaçlayan bir kanun, Kongre Kütüphanesi’nin cep piyasasını yönetmeye çalışmasıyla sonuçlanıyor.

Bir önceki yazımız olan başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.
quup FaceBook'ta paylaş
 Yazının Etiketleri  
avatar

Mümin Köykıran

http://catlak-dunya.com Araştırmayı seven birisiyim, meraklı bir kişiliğim var bilgisayar ile ilgili hiçbir konuda uğraşmaktan sıkılmam. Kendimi bilgisayar ile ilgili her konuda geliştirmeye çalışıyorum. Çanakkale On Sekiz Mart Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisiyim. Google+

Teknoloji Haberleri

Teknoloji Haberleri

sayac