Çatlak Dünya » Anasayfa » Yaşam

Tek boynuzlu atlar gerçek mi? Biraz…

6 Nisan 2016 | Yazar: Mümin Köykıran | Yorum yok | 97 Kez Ziyaret Edildi.

Tek boynuzlu atlar gerçek mi? Biraz...

Masalların vazgeçilmez tek boynuzlu atları, biraz farklı da olsa, gerçekten aramızda yaşamış!

Masallarda ve hayali hikayelerde sıklıkla karşımıza çıkan tek boynuzlu atların; yani Unicorn‘ların, Dünya üzerinde bir zamanlar gerçekten yaşadığını biliyor musunuz? Aslında bu canlılara at demek pek doğru olmaz ama genel hatlarıyla, yıllar önce yaşayan canlıların Unicorn’ları andırdıkları bir gerçek.

Rusya ve Kazakistan’dan paleontolojistler, tek boynuzlu canlıların eski zamanlarda Dünya’yı gezdiğine dair bir öneri sunan araştırmaya imza atmış durumdalar. Elasmotherium Sibiricum yani Sibirya unicorn’u olarak anılan bu canlıların, yaklaşık olarak 350.000 yıl önce soylarının tükendiği düşünülüyordu. Ancak bilim insanları, Batı Sibirya’da bulunan kafatası fosillerini incelediklerinde sadece 29.000 yaşında olduklarını gördüler. Bu da, tek boynuzlu canlılarla insanların, kısa bir süre için bile olsa, birlikte yaşadıklarını düşündürüyor.

Tabii ki bu araştırmada, tek boynuzluların büyüsel ve masalsı güçlere sahip olduğuna dair bir kanıt yok. Ancak bu canlıların etkileyici oldukları rahatlıkla söylenebilir. Tek boynuzluların yaklaşık olarak 4 ton ağırlığında, 4.5 metre uzunluğunda ve yaklaşık 1.8 metre yüksekliğinde oldukları tahmin ediliyor. Ön boynuzun ise bir gergedanınkinden çok daha uzun olduğu biliniyor.

Kimse unicorn efsanesinin nasıl ortaya çıktığı ve at benzeri veya keçi benzeri hayvanlara dönüştüğü konusunda fikre sahip değil. Ayrıca bu hayvanların neden bir saflık veya büyü simgesi haline dönüştükleri de bilinmiyor.

Bir önceki yazımız olan başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.
quup FaceBook'ta paylaş
 Yazının Etiketleri  
avatar

Mümin Köykıran

http://catlak-dunya.com Araştırmayı seven birisiyim, meraklı bir kişiliğim var bilgisayar ile ilgili hiçbir konuda uğraşmaktan sıkılmam. Kendimi bilgisayar ile ilgili her konuda geliştirmeye çalışıyorum. Çanakkale On Sekiz Mart Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisiyim. Google+

Teknoloji Haberleri

Teknoloji Haberleri

sayac