Çatlak Dünya » Anasayfa » Genel

Tabletler, geri dönmeyi başarabilecek mi?

5 Eylül 2016 | Yazar: Mümin Köykıran | Yorum yok | 4 Kez Ziyaret Edildi.

Tabletler, geri dönmeyi başarabilecek mi?

Bir zamanların kapış kapış giden tabletleri, şimdilerde düşüş yaşıyor. Peki bir gün geri dönecekler mi? Bu iddiaya göre evet!

Bundan yaklaşık 2 – 3 yıl öncesine kadar birbiri ardına piyasaya çıkan tabletler, şu sıralar büyük sessizliğe gömülmüş durumda. Şimdilerde tablet piyasasında hareket yaratan iki marka, kuşkusuz Apple ve Samsung. Apple iPad ile Samsung da Android’li tabletleriyle ürün sirkülasyonunu rutine oturtmuşken, diğer markalardan pek ses yok. Global pazarda satış noktasında büyük düşüş söz konusu. Özellikle Windows tarafında… Fakat IDC’nin açıklamalarına göre bu gidişat değişecek. 2018 yılı tabletler için yeni bir umut ışığı vadediyor.

IDC’nin açıkladığı raporlara dayalı tahminlere göre, 2018 yılı tabletler için bir dönüm noktası olacak. Özellikle Windows tabanlı tabletlerin pazar payını arttıracağı yönünde tahminler mevcutken, Android’de ciddi bir gerileme yaşanması bekleniyor.

Açıklanan tahmin verilerine göre Android tabanlı tabletler 2020 yılına kadar yüzde 9 dolaylarında kayıp yaşayacakken, bu rakamın iOS’ta yüzde 1 kayıp şeklinde olacağı düşünülüyor. Buna karşın Windows tarafında ise yüzde 11’lik kazanç bekleniyor.

Elbette bunlar şimdilik tahmin. Tablet kullanımına büyük darbe vuran büyük ekranlı telefonlar ve hibrit laptop’ların da o dönemdeki durumları tablet pazarını olumlu / olumsuz etkilemeye devam edecek.

Bir önceki yazımız olan başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.
quup FaceBook'ta paylaş
 Yazının Etiketleri  
avatar

Mümin Köykıran

http://catlak-dunya.com Araştırmayı seven birisiyim, meraklı bir kişiliğim var bilgisayar ile ilgili hiçbir konuda uğraşmaktan sıkılmam. Kendimi bilgisayar ile ilgili her konuda geliştirmeye çalışıyorum. Çanakkale On Sekiz Mart Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisiyim. Google+

Teknoloji Haberleri

Teknoloji Haberleri

sayac