Çatlak Dünya » Anasayfa » Teknoloji Haberleri

Süper bilgisayarın acı sonu!

10 Ocak 2013 | Yazar: Mümin Köykıran | Yorum yok | 595 Kez Ziyaret Edildi.

Süper bilgisayarın acı sonu!

1.000’lerce çekirdeğiyle 10’larca teraflop’luk işlem gücü sunan canavarın acı sonu haberimizde…

Süper bilgisayarlar eskidiği zaman ne olur? Eski süper bilgisayarların yaşadığı en büyük sorun, işlemci gücünden ziyade elektrik masrafları ve elektrik enerjisinin bulunabilirliği. Bu sorunlar, süper bilgisayarların sonunu bile getirebiliyor.

University of New Mexico’daki Encanto isimli süper bilgisayar da bu duruma maruz kalanlardan. “Cazibenin yeri” diye adlandırılan yatırımdan beklenenler oldukça üst düzeydeymiş. Xeon tabanlı, dört çekirdekli 3.500 Intel işlemciden meydana gelen bir süper bilgisayardan oluşan Encanto projesi, kapasiteyi kiralayarak gelir elde etmeyi planlıyormuş.

2007’de New Mexico eyaleti tarafından 14 milyon dolar fon sağlanan Encanto projesi, şimdiye kadar sistemin işletilmesi için 11 milyon dolar ve geçiş kapıları için 3 milyon dolara ihtiyaç duymuş. İlk açıldığında yılda 2 milyon dolarlık bir maliyeti olan bilgisayarın masrafları, 5 sene içinde onu satın alabileceğiniz miktarlara kadar yükselmiş.

Bu süper bilgisayarın acı sonu, haberimizin ikinci sayfasında…

Bir önceki yazımız olan başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.
quup FaceBook'ta paylaş
 Yazının Etiketleri  


avatar

Mümin Köykıran

http://catlak-dunya.com Araştırmayı seven birisiyim, meraklı bir kişiliğim var bilgisayar ile ilgili hiçbir konuda uğraşmaktan sıkılmam. Kendimi bilgisayar ile ilgili her konuda geliştirmeye çalışıyorum. Çanakkale On Sekiz Mart Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisiyim. Google+

Teknoloji Haberleri

Teknoloji Haberleri

sayac