Çatlak Dünya » Anasayfa » Genel

Sosyal Güvenlik Kurumu Online Hizmetlerinin Avantajları

6 Mart 2014 | Yazar: Mümin Köykıran | Yorum yok | 492 Kez Ziyaret Edildi.

Sosyal-Güvenlik-Kurumu-2013

Devletin kurumlarının vatandaşların refah seviyelerini yükselmek ve daha kaliteli bir yaşam standardı sunabilme konusunda etkin ve aktif atılımlarda bulunması gerekmektedir. Böylece hem vatandaşların daha kaliteli bir yaşama sahip olabilmeleri hem de ülkenin gelişimine katkı sağlanabilmesi oluşturulabilmektedir.

Türkiye’de de Sosyal Güvenlik Kurumu vatandaşlara hizmet sunmakta olan devlet kurumu konumunda yer almaktadır. Vatandaşların var olan, oluşan ya da oluşabilecek her çeşit ihtiyacının karşılanarak, daha çağdaş bir yaşam standardına ulaşılabilmesi açısından Sosyal Güvenlik Kurumu’na büyük bir sorumluluk düşmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu vatandaşların daha kaliteli ve daha hızlı bir şekilde sigorta hizmetleri alabilmesi amacı ile oluşturulduğu tarih olan 2006 senesinden bu yana interneti en etkin şekilde kullanmakta olan devlet kurumlarının başında geliyor.

Bu sayede de ülkemizde SSK sigortalısı olan, BağKur sigortalısı olan ve Emekli Sandığı sigortalısı başta olmak üzere emekliler ve ihtiyaç sahipleri Sosyal Güvenlik Kurumu ile ilgili olan işlemlerini sadece dakikalar içerisinde uğraşmadan internetten yapabilme olanağına sahip olabilmektedir. Özellikle devlet kurumlarının online hizmette ilerleme kaydetmesi ve internette tek bir merkez üzerinden hizmetler sunulabilmesi amacı ile e-devlet sistemi hizmete sunulmuştur.

Ancak Sosyal Güvenlik Kurumu gibi devlet kurumları ile ilgili işlemlerin yapılabilmesi için vatandaşların e-devlet şifresi alma zorunluluğu bulunuyor. Bu sebep dolayısı ile de Sosyal Güvenlik Kurumu vatandaşların SSK sorgulama işlemlerini sadece birkaç dakika içerisinde ve şifresiz olarak yapabilmesi amacı ile 2011 senesinde e-sgm online sorgulama ekranını hizmete sunmuştur. Bu sebep dolayısı ile de artık vatandaşlar sigorta bilgilerine ulaşabilmek için Sosyal Güvenlik Kurumu’nun resmi web adresini ziyaret ederek, e-SGK sayfası üzerinden e-sgm online hizmet uygulamasına erişim sağlayarak, sorgulama işlemlerini yapmaktadır.

SSK gün sorgulama işlemlerinin e-sgm online hizmet uygulaması üzerinde şifresiz olarak yapılabiliyor olması sebebi ile Sosyal Güvenlik Kurumu, vatandaşların sigorta bilgilerinin ve kimlik bilgilerinin korunabilmesi amacı ile vatandaşlardan bu şifresiz sorgulamaları sırasında kimlik bilgilerini talep etmektedir. Böylece bu sigorta bilgilerine en güvenli şekilde ve şifresiz olarak erişim imkanına vatandaşlara sunmaktadır.

www.sskgunsorgulama.net

Bir önceki yazımız olan başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.
quup FaceBook'ta paylaş
 Yazının Etiketleri  


avatar

Mümin Köykıran

http://catlak-dunya.com Araştırmayı seven birisiyim, meraklı bir kişiliğim var bilgisayar ile ilgili hiçbir konuda uğraşmaktan sıkılmam. Kendimi bilgisayar ile ilgili her konuda geliştirmeye çalışıyorum. Çanakkale On Sekiz Mart Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisiyim. Google+

Teknoloji Haberleri

Teknoloji Haberleri

sayac