Çatlak Dünya » Anasayfa » Bilgisayar Haberleri, Teknoloji Haberleri

Şifrenizi onunla kırıyorlar!

10 Aralık 2012 | Yazar: Mümin Köykıran | 1 yorum | 1.273 Kez Ziyaret Edildi.

Şifrenizi onunla kırıyorlar!

Hacker’ların sadece 6 dakikada şifrenizi kırabilen ilginç “oyuncağı” ile tanışmaya hazır mısınız?

Hacker’ların güvenlik sistemlerini aşmak adına geliştirdikleri dahiyane hilelerden sık sık bahsediyoruz ama işlerini nasıl yürüttükleri konusuna pek girmiyoruz. Ama şifrenizi kırmak için kullandıkları bu garip cihaz, bahsedilmeye değer…

Yakın zamanda gerçekleştirilen güvenlik konferansı Passwords^12’ye katılan araştırmacı Jeremi Gosney, hacker’ların şifre kırmak için kullandığı donanımı (yukarıdaki fotoğraf) sergiledi. Fotoğrafta görülen, 25 adet AMD Radeon grafik kartıyla donatılmış, 10Gbps hızında iletişim kurabilen beş 4U rack sunucu. Çalıştırılansa, saniyede 348 milyar NTLM hash işleyebilen bir şifre kırma programı.

Bu donanımı kullanarak çok kısa sürede bir yığın şifreye kaba kuvvet saldırısı düzenlemek mümkün. Daha açık ifade edersek bu, örneğin 14 karakterli bir Windows XP şifresinin altı dakika içinde kırılabileceği anlamına geliyor.

Bundan çıkartılacak sonuç, kullandığınız şifreleri gözden geçirmeniz gerektiği. Eğer uzun, rastgele sıralanmış şifreler kullanmazsanız, hacker’ların hedefindesiniz demektir. Bu yüzden şifreleri uzun ve güçlü tutmakta fayda var.

Bir önceki yazımız olan başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.
quup FaceBook'ta paylaş
 Yazının Etiketleri  
avatar

Mümin Köykıran

http://catlak-dunya.com Araştırmayı seven birisiyim, meraklı bir kişiliğim var bilgisayar ile ilgili hiçbir konuda uğraşmaktan sıkılmam. Kendimi bilgisayar ile ilgili her konuda geliştirmeye çalışıyorum. Çanakkale On Sekiz Mart Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisiyim. Google+

Teknoloji Haberleri

Teknoloji Haberleri

sayac