Çatlak Dünya » Anasayfa » Bilgisayar Haberleri, Eğitim & Bilgi, İnternet Haberleri

Şifreniz Çalınmasın!

26 Mayıs 2012 | Yazar: Mikail Karaıslı | 4 yorum | 2.128 Kez Ziyaret Edildi.

Şifre Çalma Yöntemleri:

Şifre çalmak isteyen insanların yöntemlerini öğrenirseniz şifrelerinizi daha iyi koruyabilirsiniz. Şifre çalan veya kıran kişilere verilen isim daha çok Cracker ‘dir.Genelde çoğu insan şifre ve bilgi çalan, bilgisayarlara saldıran veya virusleri yazan kişilere Hacker ismini vermektedir bu düşünce yanlıştır.

Şifre Nasıl Çalınır (Crack)

1. .jpg, .gif, .exe veya değişik formatlarda olan bir dosyayı trojan veya virus içeren bir programla birleştirip karşı tarafa herhangi bir yöntemle gönderdikten sonra bu programı açması veya çalıştırması sağlanır.

2. Keylogger gönderilir. (Bu program Klavye üzerinde basılan her tuşu bir dosyaya kaydeder)

3. Fake Mail (Sahte site üye girişleri hazırlanarak gönderilebilir) veya gönderilen Email içine viruslu bir dosya eklenebilir veya önceden hazırlanmış trojanlı bir site linki koyularak bu linki açması sağlanabilir.

4. E-Mail şifreleri için : Kişinin gizli sorusunu kolay cevaplar deneyerek bulmaya çalışmak.

5. Kişinin başka bir şifresini ele geçirerek aynı şifreyi diger şifrelerle karşılaştırmak veya benzer şifreler üretmek.

6. Ip adresi öğrenmek için email, sohbet veya dosya paylaşımı gibi yöntemler kullanmak.Fakat ip adresi öğrenilse bile şifresi çalınacak kişinin bilgisayarında bazı güvenlik açıkları olması gereklidir.Aksi taktirde Ip adresini kullanarak kişinin şifreleri çalınamaz veya bilgisayarı ele geçirilemez.

7. Trojanli bir site hazırlamak ve karşıdaki kişinin bu siteye girmesini sağlayarak bilgisayarına trojen bulaştırmak.Bu şekilde karşıdaki kişinin Ip adreside ögrenilebilir. Diğer bir yöntem ise hazırlanan siteye birçok kişinin kullandığı güncel programları değiştirip trojan ve virus içeren bir programla birleştirdikten sonra eklemek.

8. Ip adresi biliniyorsa Scanner yardımıyla tüm portlar kontrol edilir.Bilinen trojan portlarından internette mevcut olan programlar yardımıyla veya gerekli komutlarla karşı bilgisayara girilmeye çalışılır.

9. İnternette sohbet yapılan bir ortamdaysak bayan nicki erkek tarafını kandırmak için çok geçerli bir tekniktir. Msn de, site forumunda veya başka bir yerde hedef seçilen kişi bayan nickiyle kandırılarak üst tarafta anlattığım teknikler uygulanır.Buna benzer diğer bir yöntem ise bayan isminden oluşan bir email alınır ve bu maille karşı tarafa yanlışlıkla mail gönderilmiş gibi yapılabilir bu bahaneyi kullanarakta sohbet başlatılabilir.

10. Güven kazanmak iyi birşeydir. Fakat sabır ve güveni birleştirdikten sonra bu güveni iyi veya kötü yolda kullanmak kişiye kalmıştır.Güven verdiğiniz bir insanın şifrelerini almak kadar basit birşey yoktur.

11.Bir kişinin msn,Icq,mail vb. şifrelerini öğrenmenin en kolay yolu o kişiden istemektir.

Şifrelerimizi Nasıl Korumalıyız

Şifreleme ve Şifre çalma yöntemlerini okuduktan sonra sıra geldi şifrelerimizi korumaya…

Şifrelerinizi Korumanız için Yapmanız Gerekenler;

1. Tanımadığınız kişilerden resim, dosya veya program almayın.

2. Gelen her maili açmayın.Özellikle bu tür maillerin kimden geldiğini bilmiyorsanız direkt olarak açmadan silin.Eğer açtıysanız içindeki resimleri veya dosyaları kopyalamayın bilgisayarınıza indirmeyin ve içindeki linkleri tıklamayın.

3. Bütün istediğiniz bilgileri İnternette bulma imkanınız vardır.Bunu özellikle unutmayın.Tanımadığınız bir kişi size özel olarak mailden ilginç birşey yollayıp memnun etmek için uğraşmaz.

4. İnternette herkese arkadaş gözüyle bakmayın.Özellikle chat yapanlar bilir.Sanaldaki insanların çoğu sanal yaşarlar ve sizin şifrelerinizi çalmasalar bile ne yaptığınızı kontrol etmek için devamlı olarak bir merak halindedirler.Bu meraklarını gidermekte şifrelerinizi ele geçirmekle mümkündür.Zaman içindeki arkadaşlıktan doğan sebeplerden dolayıda size dosya, program ve resim türü belgeleri göndermeye çalışabilirler.

5. Chat, Messenger veya Forum türü ortamlarda bulunuyorsanız buradaki bayanların tamamen 100% bayan olduğunu gözünüzle görmeniz gerekiyor.Bunun için en iyi yöntem kamera. Bu madde bayanlar içinde geçerlidir ! Şunuda unutmayınki çoğu sohbet programlarında sahte webcam görüntüleri kullanılabilmektedir. Yani bir bayanın webcamından alınan görüntü kaydedilir ve arkadaşlık kurulmak istenen erkek veya kadına o görüntüler izlettirilebilir.

6. Bilmediğiniz tanımadığınız sitelere meraktan girmeyin.Eğer giriyorsanız bilgisayarınıza Firewall yükleyin. Javascript, activex, visual basic kodları bilgisayarınızda port açmaya veya komut çalıştırmaya yeterlidir ve bu tür eklentiler websitesi içine rahatlıkla yerleştirilir.Trojan veya virus içerikli websitelerinden firewall ve antivirus kullanarak korunabilirsiniz.

7. Üye olduğunuz forumlarda, gönderdiğiniz maillerde, bazı chat serverlarda ve girdiğiniz sitelerde Ip adresiniz gözükmektedir.Bu yüzden öncelikli olarak korumanız gereken şeyler Ip adresiniz, portlarınız ve en son olarakta bilgisayarınızdır.

8. Yukarıdaki maddede port dedik. Internette milyarlarca internet kullanıcısı var ve bunların bazıları (yani milyonlarcası) Scan ve scanner nedir bilirler. Scan yöntemini kullanarak internete bağlı olan bir bilgisayarın hangi portlarının açık veya kapalı olduğu öğrenmek mümkündür. Eğer bilgisayarınızda açık olan portlarınız varsa ve bu portlardan bilgisayarınıza ulaşılabiliyorsa kötü niyetli bir kişi bilgisayarınız üzerinde istediği herşeyi yapabilir.

9. Son olarak sizin şifrelerinizi Hackerlar çalmaz. Hiçbir Hacker in sizinle işi olmaz bunu kesinlikle unutmayın. Şifre veya bilgi çalan, bilgisayarlara zarar veren kişiler daha çok Cracker olarak isimlendirilir. Fakat günümüzde bilgisayarla uğraşan kişilerin bazıları şifre çalmak, bilgisayarlara, web sitelerine saldırmak ve zarar vermenin önemli bir olay olduğunu sanmaktadır. Bunu yaparakta kendilerine sanal ortamda bir yer edinmeye çalışırlar ve öğrendikleriklerini bilgisiz internet kullanıcıları üzerlerinde denerler.Bu gibi kişilerin saldırılarından korunmak içinde kullandığınız bilgisayar ve internet hakkında devamlı olarak güncel dökümanları ve haberleri okuyarak kendinizi eğitmelisiniz.

Bir önceki yazımız olan başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.
quup FaceBook'ta paylaş
 Yazının Etiketleri  


avatar

Mikail Karaıslı

Ben Mikail, Denizli'de doğudum.Webmasterliğe merakım 2007 de başladı.Ve tabi Bedava Sitemle baş koydum bu yola arada yoluma zorluklarda cıksa site işinin peşini bırakmadım. İlk sitem ''MikoSanil'di uğraştım biraz bazı sitelerde yazarlık yaptım . Geçen senelerde "E-ticaret" siteleri tasarlayıp satışa sundum. Ve gayette başarılı oldum. Hayatta Bir Fark Yaratmak İçin Uğraşıyorum...

Teknoloji Haberleri

Teknoloji Haberleri

sayac