Çatlak Dünya » Anasayfa » Teknoloji Haberleri

Siber tehdidi anlamıyoruz

2 Nisan 2015 | Yazar: Mümin Köykıran | Yorum yok | 390 Kez Ziyaret Edildi.

2015032918475865885

Türkiye’de kullanıcıların 4’te 1’i mobil cihazlarındaki siber tehdit riskini anlamıyor.

Ankette Türkiye’de Android tabanlı akıllı telefonların sadece %49’unun ve Android tabletlerin %57’sinin bir antivirüs çözümü tarafından korunduğu, akıllı telefonların %36’sının ve tabletlerin %50’sinin şifreyle bile korunmadığı görülmüş. Kullanıcılarının bu riskli davranışı, %22’sinin mobil cihazları hedefleyen siber tehditlerin varlığından habersiz olmaları gerçeğinden kaynaklanıyor olabilir. Anket katılımcılarının %26’sı bilgili olduklarını ancak endişe etmediklerini belirtmiş.

Bu yetmezmiş gibi, korunmayan Android tabanlı akıllı telefonların %18’i tam olarak saldırganların en fazla aradığı bilgileri içeriyor: Banka kartları için PIN kodları, çevrimiçi bankacılık sistemleri için şifreler ve diğer finansal bilgiler gibi.

Bunların %24’ü sosyal ağların şifrelerini, kişisel ve iş e-postalarını, VPN ve diğer hassas kaynakları barındırıyor. Her ne kadar kullanıcılar cihazlarına yetkisiz erişime karşı bir şifre kullanmaya tenezzül etmeseler de akıllı telefonlarında kişisel e-postalarını (%49), iş e-postalarını (%18) ve “kimsenin görmesini istemeyecekleri bilgileri” (%10) saklıyorlar.

Android kullanıcıları daha fazla tehdit altında

Ankete göre Android kullanıcıları Windows tabanlı cihazların kullanıcılarından daha fazla çevrimiçi tehditle karşılaşıyor. Ayrıca Windows tabanlı cihazların kullanıcıları tehlikelerin daha fazla farkında ve 10’da 9’u cihazlarını koruyor. 12 aylık bir dönemi kapsayan ankette akıllı telefon kullanıcılarının %41’i ve tablet kullanıcılarının %36’sının zararlı uygulamalarla karşılaştığı, akıllı telefon kullanıcılarının %18’i ve tablet kullanıcılarının %24’ünün çevrimiçi hizmet hesaplarının ele geçirildiği ve akıllı telefon kullanıcılarının %43’ü ve tablet kullanıcılarının %50’sinin finansal siber saldırılardan etkilendiği görüldü. Farklı platformlardaki tüm cihazlar için ortalama rakamlar %31 (zararlı uygulamalar), %14 (çevrimiçi hizmet hesaplarının ele geçirilmesi) ve %43 (finansal siber saldırılar) olarak görüldü; sadece Android’e ait rakamlardan büyük ölçüde küçük rakamlar.

Kaspersky Lab Mobil Ürün Serisi Başkanı Victor Yablokov şunları söyledi: “Mobil kullanıcıların günümüzde her zamankinden fazla çevrimiçi tehditle karşılaşıyor olmaları bir sürpriz değil: cihazlar artık çok daha fazlasını yapabiliyor ve bu cihazları çok daha fazla kişi kullanıyor olduğundan normal olarak dolandırıcılar için cazibeleri artıyor. Dolandırıcılığa kurban gitmemeleri için kullanıcılara, cihazlarını siber tehditlere karşı korumalarını ve özellikle depoladıkları hassas verilerle ilgili olarak dikkatli olmalarını tavsiye ediyoruz.”

Kaspersky Internet Security for Android Android tabanlı cihazları bilinen ve yeni mobil tehditlere karşı koruyor. Zararlı yazılım önleme ve kimlik avcılığı önleme çözümlerine ek olarak Hırsızlık Önleme ve Korsanlığa Karşı Koruma teknolojilerini de içeriyor. Çözüm işletim sisteminin performansını ve pil ömrünü önemli ölçüde etkilemez.

Bu bilgi eksikliğini gidermek için Kaspersky Lab, mobil tehlikelerin gelişimi hakkında bir video hazırladı. Mobil tehditler, farklı türlerde tehditler ve virüs bulaştırma yöntemleri hakkında daha fazla bilgiyi Securelist.com adresinde “Telefonunuzdaki Düşman” raporunda bulabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.
quup FaceBook'ta paylaş
 Yazının Etiketleri  


avatar

Mümin Köykıran

http://catlak-dunya.com Araştırmayı seven birisiyim, meraklı bir kişiliğim var bilgisayar ile ilgili hiçbir konuda uğraşmaktan sıkılmam. Kendimi bilgisayar ile ilgili her konuda geliştirmeye çalışıyorum. Çanakkale On Sekiz Mart Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisiyim. Google+

Teknoloji Haberleri

Teknoloji Haberleri

sayac