Çatlak Dünya » Anasayfa » Teknoloji Haberleri

Saniyede 800 Gigabit Taşıyan Kablo

12 Mart 2014 | Yazar: Mümin Köykıran | Yorum yok | 630 Kez Ziyaret Edildi.

intel-kablo

Bu yeni yeşil kablo, bir kablodan bekleyebileceğinizden çok daha fazlasını yapabiliyor!

Bu yeşil kablolar size sıradan görünebilir, ancak şimdiye kadar kullandığımız kablolardan çok daha fazla veriyi, saniyede 800 gigabiti (100 gigabayt) taşıyabiliyorlar.

Intel’in Silicon Photonics teknolojisini temel alan kablolar, 32 gönderme ve 32 alma işlevli 64 fiberden oluşuyor. Fiberlerin her biri 25Gbps veri taşıyabiliyor. Yani kablo, her yönde 800Gbps veri aktarabiliyor, toplamda ise 1.6Tbps’ye ulaşabiliyor. Kabloların ucunda ise bildiğimiz ethernet kablosu uçlarından daha ince, MXC konektör adında bir kablo ucu bulunuyor.

Ancak kabloları evinize taşıyabileceğinizi şimdilik düşünmeyin. Kablolar, veri merkezleri ve süperbilgisayarları birbirine bağlamak için tasarlanmış. Bu tür bilgisayarlar, şu an çoğunlukla10Gbps’lik kablolarla birbirlerine bağlanıyorlar.

Bir önceki yazımız olan başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.
quup FaceBook'ta paylaş
 Yazının Etiketleri  


avatar

Mümin Köykıran

http://catlak-dunya.com Araştırmayı seven birisiyim, meraklı bir kişiliğim var bilgisayar ile ilgili hiçbir konuda uğraşmaktan sıkılmam. Kendimi bilgisayar ile ilgili her konuda geliştirmeye çalışıyorum. Çanakkale On Sekiz Mart Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisiyim. Google+

Teknoloji Haberleri

Teknoloji Haberleri

sayac