Çatlak Dünya » Anasayfa » Mobil Dünya

Samsung’dan Galaxy S’lere “lazerli” patent!

18 Mart 2016 | Yazar: Mümin Köykıran | Yorum yok | 89 Kez Ziyaret Edildi.

Samsung, aldığı bu patentle birlikte, gelecek nesil Galaxy S’lerine özel bir yetenek kazandırabilir!

Günümüzde akıllı saat ve akıllı bileklerin yanında akıllı telefonlarla da sağlık verilerine ilişkin bilgilere erişebiliyoruz. Kalp ritmi, tansiyon, nabız ve diğer sağlık verilerini sensörlerle takip edebilen bu telefonlardan biri de kuşkusuz Samsung’un amiral gemileri Galaxy S7 ile Galaxy S7 edge. Ancak Samsung bunu bir adım öteye taşımak istiyor gibi. Güney Koreli şirketin aldığı son patent, bunu gösteriyor.

Samsung, halihazırda sunduğu sensörlerle temas yoluyla sağlık verilerine erişebiliyor. Fakat Güney Koreli şirket, geçtiğimiz eylül ayında ilginç bir patent başvurusunda bulunmuş. ABD Patent ve Marka Ofisi’nin yayınladığı patent örneğine göre, Samsung farklı bir sağlık takibi uygulaması peşinde.

Paylaşılan bilgilere göre, patent hayata geçirilirse temasa gerek kalmadan, cihazı yalnızca ten üzerinde gezdirerek çeşitli sağlık verilerine ulaşılabilecek. Bunun için gelişmiş lazer benek enterforemetre olarak anılan bir teknolojiyi kullanmayı planlayan Samsung, bu teknolojisine akıllı telefon, tablet ve hatta giyilebilir cihazlarında da önümüzdeki yıllarda yer verebilir.

Cilt yüzeyinde yansıtılan lazer ışın yardımıyla işleyecek olan süreç, kullanıcının kalp hızını, kan basıncını, kan akış hızını, nabzını ve öte yandan cilt hastalıklarına karşı bazı kontrolleri gerçekleştirerek, sonuçları cihazın ekranına taşıyacak.

Bir önceki yazımız olan başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.
quup FaceBook'ta paylaş
 Yazının Etiketleri  
avatar

Mümin Köykıran

http://catlak-dunya.com Araştırmayı seven birisiyim, meraklı bir kişiliğim var bilgisayar ile ilgili hiçbir konuda uğraşmaktan sıkılmam. Kendimi bilgisayar ile ilgili her konuda geliştirmeye çalışıyorum. Çanakkale On Sekiz Mart Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisiyim. Google+

Teknoloji Haberleri

Teknoloji Haberleri

sayac