Çatlak Dünya » Anasayfa » Genel

Sahte Şarj Cihazı Tehlikesi

2 Eylül 2013 | Yazar: Umut Çanak | Yorum yok | 1.606 Kez Ziyaret Edildi.

Şarj Cihazı

Geçen haftalarda Çinli bir kadının, telefonunu şarj hâlinde kullanırken elektrik çarpması sonucu hayatını kaybetmesi, akıllara sahte şarj cihazlarının ne büyük bir tehlike yarattığını gözler önüne serdi. Özellikle otoyollarda yoğun şekilde satılan sahte şarj cihazları pazarı tahminlere göre yıllık 8-10 milyon TL’lik bir piyasa hâline geldi. Gitgide büyüyen bu sahte ürünlerin sektöre ve tüketicilere vereceği zararlar ise milyon TL ile karşılaştırılamayacak kadar büyük olarak nitelendiriliyor.

Türkiye’nin en büyük Apple ekosistemi aksesuar distribütörü Elmasepeti A.Ş Genel Müdür Tunç Akman, konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, “Günümüzde teknolojik ekipman kullanımı yaygınlaştıkça, sahte aksesuar pazarı da benzeri bir oranda büyüdü. Otoyollardan yayılan geniş bir sahte şarj pazarı mevcut. Yılda yaklaşık 8-10 milyon TL değere ulaşan bu pazarda satılan ürünler, maalesef mevcut olan orijinal donanımlara zarar vermekle kalmıyor, insan hayatını tehdit eder hâle geliyor. Son zamanlarda dünyada ve Türkiye’de yaşanan olaylar da bunun somut ve üzücü bir göstergesi” diye konuştu.

Orijinal aksesuar kullanmanın önemine değinen Akman, şöyle devam etti: “Zira bu ucuz, kalitesiz ve insan hayatını riske atan ürünler, maddi avantajdan çok daha fazla zarar getiriyor. Orijinal ürünlerle yüzde 100 uyumlu olamadıkları için cihazlarınınızın donanımlarına zarar veriyorlar. Bir süre sonra cihazınız kullanılamaz hâle geliyor. Sağlığa zararlı kaplamaların yanı sıra, sonu yaralanma ve hatta insanlara zarar veren patlama ve elektrik kaçağı gibi kritik riskler içeriyorlar.”

Bir önceki yazımız olan başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.
quup FaceBook'ta paylaş
 Yazının Etiketleri  
avatar

Umut Çanak

http://mikrooplazmik.blogspot.com/ Kahramanmaraş'ta yaşıyorum. 2012 yılında "Web Programcılığı" bölümünden mezun oldum. Şu aralar üniversite sınavlarına hazırlanıyorum. Üniversitede ise "Görsel İletişim Tasarımı" bölümünü okumayı istiyorum.

Teknoloji Haberleri

Teknoloji Haberleri

sayac