Çatlak Dünya » Anasayfa » Teknoloji Haberleri, Yaşam

Rüzgar türbininden su üretildi!

6 Mayıs 2012 | Yazar: Mümin Köykıran | Yorum yok | 954 Kez Ziyaret Edildi.

İleride tüm insanlığın karşılaşabileceği bir sorun olarak görülüyor fakat şu anda su kıtlığı çöllerde daha etkili bir sorun. Bu soruna karşı çözüm ise Eole Water’dan geldi.

Firmanın kurucusu Marc Parent’in klimasından bir miktar su üretmesi ve bundan esinlenerek bir proje başlatması sonucu ilerleyen sistemde su üretmek için dev rüzgar türbinleri kullanılıyor.

An itibariyle Abu Dhabi’ye kurulmuş olan bu türbinler günlük 500 ile 800 litre arası su üretebilme kapasitesine sahip.
Sistemde hava ısıtılmak üzere pervane tarafından emiliyor ve daha sonra bir jeneratör tarafından ısıtılarak buhara dönüşmesi sağlanıyor.

Buhar daha sonra bir kompresörden geçirilerek soğutulup yoğunlaştırılıyor. Yoğunlaşmanın etkisiyle elde edilen su temizlenip saflaştırılarak insanlar için tüketilebilir hale getiriliyor. Sistemin yaygınlaşması halinde su konusunda sıkıntı çeken bölgeler bir nebze olsun rahatlayacaktır.

Bir önceki yazımız olan başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.
quup FaceBook'ta paylaş
 Yazının Etiketleri  
avatar

Mümin Köykıran

http://catlak-dunya.com Araştırmayı seven birisiyim, meraklı bir kişiliğim var bilgisayar ile ilgili hiçbir konuda uğraşmaktan sıkılmam. Kendimi bilgisayar ile ilgili her konuda geliştirmeye çalışıyorum. Çanakkale On Sekiz Mart Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisiyim. Google+

Teknoloji Haberleri

Teknoloji Haberleri

sayac