Çatlak Dünya » Anasayfa » İnternet Haberleri

Reddit, SSL şifrelemesine geçti!

29 Haziran 2015 | Yazar: Mümin Köykıran | Yorum yok | 320 Kez Ziyaret Edildi.

2015061820293846288

HTTPS üzerinden çalışan web sitelerine bu popüler hizmet de eklendi!

29 Haziran tarihinden itibaren Reddit’in bütün sayfaları SSL şifreleme ile sunulacak. Site, şu anda da SSL üzerinden https://www.reddit.com adresinden ulaşılabiliyor ancak yeni sistem, tüm bağlantıları sitenin SSL korumalı sürümüne yönlendirecek.

Bu işlemin en büyük avantajı ise, kullanıcıların daha fazla mahremiyete sahip olmaları olacak. Yani site ile gerçekleştirilen bütün iletişim gizli ve güvenli olacak. Bunun anlamı da ağ operatörlerinin, hangi kullanıcı adı ile giriş yapıldığını veya siteye hangi yazının yazıldığını görememeleri olacak.

Geçtiğimiz haftalarda ve aylarda pek çok farklı site bu sisteme geçmişti. Bunların aralarında Wikipedia ve bütün federal websiteleri de bulunmakta. Bu geçişin en büyük sebebi ise güvenlik endişesi. SSL sayesinde, saldırganların normalde güvenli ve gerçek olan bir veri akışının içerisine kötü amaçlı komutlar veya veriler yerleştirmesi de engellenmiş oluyor. Buna ek olarak değişimi yapan sitelere yapılan teşviklerin de rolü var. Örneğin Google, Ağustos ayında SSL kullanan sitelerin arama sonuçlarında biraz daha önde gözükeceğini açıklamıştı.

Bir önceki yazımız olan başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.
quup FaceBook'ta paylaş
 Yazının Etiketleri  


avatar

Mümin Köykıran

http://catlak-dunya.com Araştırmayı seven birisiyim, meraklı bir kişiliğim var bilgisayar ile ilgili hiçbir konuda uğraşmaktan sıkılmam. Kendimi bilgisayar ile ilgili her konuda geliştirmeye çalışıyorum. Çanakkale On Sekiz Mart Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisiyim. Google+

Teknoloji Haberleri

Teknoloji Haberleri

sayac