Çatlak Dünya » Anasayfa » Teknoloji Haberleri, Yaşam

PLAKAYA DİKKAT

9 Mayıs 2012 | Yazar: Mümin Köykıran | 1 yorum | 930 Kez Ziyaret Edildi.

Google’ın insansız aracına ABD’nin Nevada eyaletinde izin çıktı. Bu araçlar özel bir kırmızı plakayla yola çıkabilecek.

Google’ın Street View servisi için sokak ve yollardan görüntü toplayan insansız araçlarına ABD’nin Nevada eyaletinden izin çıktı. Nevada Motorlu Araçlar Dairesi(DMV), Google’ın kendi kendini sürebilen araçları için özel bir plaka çıkardı. Kırmızı renkli olan ve sonsuzluk simgesinin yer aldığı bu plaka, “geleceğin aracı”nı simgeliyor. Bu özel plaka sayesinde Google’ın robot araçları belli kurallara uymak şartıyla yola çıkabilecek. ABD’de ilk kez insansız araçlar üzerine böyle bir özel plaka basıldı.

Plakanın kırmızı olmasının nedeni ise diğer sürücülerin aracı sürücüsüz gördüğünde endişelenmemesi ve insansız bir araç olduğunu ilk görüşte anlayabilmesi.

İnsansız araçların satışa sunulması halinde plaka da yeşil renkli olacak.

Bir süredir sürücüsüz otomobil üzerinde çalışan Google, Şubat ayı başında uçsuz bucaksız çölleri ile bilinen Nevada eyaletindeki komisyondan izni almıştı. Nevada DMV sözcüsü Tom Jacobs, yaptığı açıklamada Google’ın insansız aracının kazaya sebebiyet vermeyeceğine inandığının altını çizmişti.

Bir önceki yazımız olan başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.
quup FaceBook'ta paylaş
 Yazının Etiketleri  
avatar

Mümin Köykıran

http://catlak-dunya.com Araştırmayı seven birisiyim, meraklı bir kişiliğim var bilgisayar ile ilgili hiçbir konuda uğraşmaktan sıkılmam. Kendimi bilgisayar ile ilgili her konuda geliştirmeye çalışıyorum. Çanakkale On Sekiz Mart Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisiyim. Google+

Teknoloji Haberleri

Teknoloji Haberleri

sayac