Çatlak Dünya » Anasayfa » Bilgisayar Haberleri

PC devini vuran Superfish skandalı!

20 Şubat 2015 | Yazar: Mümin Köykıran | Yorum yok | 337 Kez Ziyaret Edildi.

2013010706442260346

PC devinin, PC’lerine adware yazılım eklediği ortaya çıktı, işler karıştı! İşte o dev ve yaşananlar.

Lenovo’nun kullanıcı forumlarında dile getirilen şikayetler, laoptop’larda fabrika çıkışlı olarak adware yüklü olduğunu ortaya çıkardı. Laptop’lara yüklü olarak gelen Superfish Visual Discovery ismli görsel arama motorunun aynı zamanda, Google gibi arama motorlarındaki arama sonuçlarını değiştirerek sonuçların içine reklam yerleştirdiğini fark eden kullanıcılar isyan edince, Lenovo yetkilileri açıklama yapmak zorunda kaldı.

Yeni bir güncellemeyle Superfish Visual Discovery motorunu engellediklerini ve Superfish sorunu çözene kadar bu ürünü laptoplar’dan çıkardıklarını duyuran Lenovo, kullanıcılardan da özür diledi.

Lenovo ayrıca Superfish’ten, otomatik bir güncelleme yayınlayarak, laptop kullanıcılarının sistemlerinden bu adware’i kaldırmasını istediğini de dile getirdi.

Kaç Lenovo kullanıcısının bu sorundan etkilendiği henüz bilinmiyor ancak Superfish Visual Discovery, belli bir görseli analiz ederek ona benzer diğer görselleri web üzerinde aramayı sağlayan bir görsel arama motoru işlevi görüyor.

Bir önceki yazımız olan başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.
quup FaceBook'ta paylaş
 Yazının Etiketleri  


avatar

Mümin Köykıran

http://catlak-dunya.com Araştırmayı seven birisiyim, meraklı bir kişiliğim var bilgisayar ile ilgili hiçbir konuda uğraşmaktan sıkılmam. Kendimi bilgisayar ile ilgili her konuda geliştirmeye çalışıyorum. Çanakkale On Sekiz Mart Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisiyim. Google+

Teknoloji Haberleri

Teknoloji Haberleri

sayac