Çatlak Dünya » Anasayfa » Android

Özel bir Google Play geliyor!

17 Nisan 2015 | Yazar: Mümin Köykıran | Yorum yok | 479 Kez Ziyaret Edildi.

2014092215322381472

Google, şu ankinden çok farklı, özel bir Google Play hazırlıyor! Detaylar, haberimizde…

Google Play‘in çocukların güvenle kullanabileceği bir sürümünü geliştiren Google, bu konuda geliştiricilerin de yardımını istiyor. Firmanın geliştirici sayfasında yaptığı açıklamaya göre geliştiriciler, uygulamalarını belirli reklam ve içerik yönergelerini karşılamaları halinde bu özel mağazaya ekleyebilecekler.

Yeni Google Play sürümünün (belki de bölümünün) tam olarak nasıl çalışacağı bilinmese de Google’a göre buradaki uygulamalar, şu 6 kategoriye ayrılacak: Aksiyon ve Macera, Akıl Oyunları, Yaratıcılık, Eğitim, Müzik ve Video, Pretend Play. Google Play’de şu an yer alan “Aile Oyunları” bölümü ise bu sene kapatılacak.

Google’ın kuralları, içeriklerin “ESRB Everyone” veya “Everyone 10+” içerik puanlandırmasına eşdeğer olmalarını gerektiriyor. Sadece içeriklerin değil, reklamların da çocuk dostu olması, şiddet, çıplaklık, kumar gibi içeriklere yer vermemesi, PG’nin üstünde puanlandırmaya sahip filmlerin reklamlarını kullanmaması gerekiyor. Daha da önemlisi uygulamaların ilgi alanlarına bağlı reklamları kullanmaması ve içerikten ayırt edilebilmesi şart koşuluyor.

Google’ın kendi uygulama ve hizmetlerinin çocuklara yönelik sürümleri üzerinde geçen seneden bu yana çalıştığını biliyorduk. Firma iki ay önce YouTube’un çocuklara özel sürümünü ortaya çıkarmıştı. Ancak birkaç hafta sonra geleceği söylenen Google Play mağazasının çocuk sürümü, çocuklarının yaptıklarını kontrol etmek isteyen ebeveynler için, kullanıcı profilleriyle birlikte, çok daha faydalı bir işlev olabilir.

Bir önceki yazımız olan başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.
quup FaceBook'ta paylaş
 Yazının Etiketleri  


avatar

Mümin Köykıran

http://catlak-dunya.com Araştırmayı seven birisiyim, meraklı bir kişiliğim var bilgisayar ile ilgili hiçbir konuda uğraşmaktan sıkılmam. Kendimi bilgisayar ile ilgili her konuda geliştirmeye çalışıyorum. Çanakkale On Sekiz Mart Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisiyim. Google+

Teknoloji Haberleri

Teknoloji Haberleri

sayac