Çatlak Dünya » Anasayfa » Oyun Dünyası

Oyun efsanesi Pac-Man, artık 35 yaşında!

22 Mayıs 2015 | Yazar: Mümin Köykıran | Yorum yok | 322 Kez Ziyaret Edildi.

2015052213465015488

Yıllar geçse de unutulmayan efsane oyunun bugün kaç yaşında olduğuna inanamayacaksınız!

Sevilen oyun karakteri Pac-Man, artık 35 yaşında… Pac-Man oyunu, ilk olarak 22 Mayıs 1980 tarihinde Japonya’da Namco tarafından yayımlanmıştı.

Bu sevilen karakterin tasarımının bir dilimi eksik bir pizza olması gerekiyor. Ancak Pac-Man’in yaratıcısı Iwatani’nin daha sonradan söylediğine göre, karakter tasarımı aynı zamanda Japonca’da “ağız” için kullanılan “kuchi” karakterinin basitleştirilmesi ve yuvarlaklaştırılması ile de oluşmaktaydı.

Ayrıca Pac-Man’in orijinal adının Puck-man olması gerekiyordu. Ancak Amerikalıların “P” harfini “F” harfi ile değiştirecekleri korkusu ile Kuzey Amerika için karakterin adı üreticiler tarafından Pac-Man olarak değiştirildi.

Pac-Man’i kovalayan hayaletlerin takma adları Blinky, Pinky, Inky ve Clyde olarak biliniyor. Blinky ve Pinky, Pac-Men’i direkt olarak kovalarlarken, Inky’nin taktiği ise karakteri pusuya düşürmek olarak gözükmekte. En korkutucu olanları ise Clyde; çünkü kendisinin hareketleri tamamen rastgele gerçekleşiyor…

Bir önceki yazımız olan başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.
quup FaceBook'ta paylaş
 Yazının Etiketleri  


avatar

Mümin Köykıran

http://catlak-dunya.com Araştırmayı seven birisiyim, meraklı bir kişiliğim var bilgisayar ile ilgili hiçbir konuda uğraşmaktan sıkılmam. Kendimi bilgisayar ile ilgili her konuda geliştirmeye çalışıyorum. Çanakkale On Sekiz Mart Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisiyim. Google+

Teknoloji Haberleri

Teknoloji Haberleri

sayac