Çatlak Dünya » Anasayfa » Teknoloji Haberleri

OmniTouch, Giyilebilir Projeksiyon Cihazı

10 Kasım 2011 | Yazar: Mümin Köykıran | 1 yorum | 981 Kez Ziyaret Edildi.

İnsan vücudu da dahil olmak üzere bütün düz yüzeylerde dokunmatik ekran işlevi görmesini sağlayan bir projeksiyon cihazı
ABD’deki Carnegie Mellon Üniversitesi ve Microsoft’tan araştırmacılar, insanvücudu da dahil olmak üzere bütün düz yüzeylerin dokunmatik ekran işlevi görmesini sağlayan bir projeksiyon cihazı üretti.

İnsanlar yakın gelecekte avuçlarına yansıyan numaraları tuşlayarak cep telefonugörüşmesi yapabilecek ya da kâğıt üzerindeki web sitesi ne girerek e-postalarını okuyabilecek.

‘OmniTouch’ adı verilen giyilebilir projeksiyon cihazı, omzun üzerine yerleştiriliyor. Cihazdan yansıyan ışınlar, el, kol, kağıt ve duvar gibi tüm düz alanları interaktif yüzeylere dönüştürüyor. Üzerinde bir derinlik algılayıcı kamera bulunan OmniTouch, parmak hareketlerini takip ediyor. Bu sayede kullanıcı, tablet bilgisayarlar ve akıllı telefonlarda olduğu gibi sürükleme ve tıklama işlemini istediği yüzeyde gerçekleştirebiliyor. OmniTouch’ı giyen kişi, düz yüzeyde beliren klavye, ekran ya da diğer tuşlara dokunabiliyor. Ekran, otomatik olarak yansıdığı bölgenin şeklini alabiliyor. Buna göre büyüyüp küçülebilen klavye ve tuşlar, kullanıcıya alan sıkıntısı yaşatmıyor.

OmniTouch, omuzda kapladığı yer ve ağırlığı açısından şu an çok işlevsel olmasa da, sürekli geliştirilmekte olan bu yeni teknolojinin gelecekte gözlük ya da kulaklık içine yerleştirilebileceği belirtiliyor.

Projenin mimarlarından bilim adamları Hrvoje Benko ve Andrew D. Wilson, araştırma sonuçlarını yarın California’daki bir teknoloji sempozyumunda açıklayacak.

www.teknolojide.com

Bir önceki yazımız olan başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.
quup FaceBook'ta paylaş
 Yazının Etiketleri  
avatar

Mümin Köykıran

http://catlak-dunya.com Araştırmayı seven birisiyim, meraklı bir kişiliğim var bilgisayar ile ilgili hiçbir konuda uğraşmaktan sıkılmam. Kendimi bilgisayar ile ilgili her konuda geliştirmeye çalışıyorum. Çanakkale On Sekiz Mart Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisiyim. Google+

Teknoloji Haberleri

Teknoloji Haberleri

sayac