Çatlak Dünya » Anasayfa » Teknoloji Haberleri

Nvidia’dan otomobiller için süper bilgisayar!

14 Ocak 2016 | Yazar: Mümin Köykıran | Yorum yok | 142 Kez Ziyaret Edildi.

2016010517191718972

Nvidia’nın özel yeni süper bilgisayarı, sürücüsüz otomobillerin önünü tamamen açacak!

Nvidia’nın geçen seneki sıvı soğutmalı otomobil bilgisayarı, 150 MacBook Pro ile aynı güçteydi. Firma şimdi daha da güçlendirilmiş Drive PX 2‘yi tanıttı.

Drive PX 2, 12 işlemci çekirdeğiyle 8 teraflop’luk işlem gücü sunabilen bir araç içi süper-bilgisayar. Firma, yeni bilgisayarının saniyede 24 trilyon işleme ulaşabildiğini ileri sürüyor. Bu değerler PX 2’yi sürücüsüz giden otomobiller için ideal hale getiriyor.

Nvidia’nın CEO’su Jen-Hsun Huang, Drive PX 2’nin otomobillere yönelik ilk süper bilgisayar olduğunu söylüyor. Peki bu kadar güce neden ihtiyaç var? Huang’a göre bu yetenekli sürücüsüz otomobiller için bir gereklilik. İlk olarak otomobilin “derin öğrenme” alanında becerikli olması gerekiyor. Otomobil, haritaları ve sensörleri ne kadar iyi programlanmış olursa olsun, değişikliklerle hemen başa çıkabilmesi gerekiyor. Derin öğrenme, otomobillerin her türlü beklenmedik senaryolar konusunda kendilerini zamanla eğitmelerine izin verecek.

Nvidia'dan otomobiller için süper bilgisayar!

Huang, bisikletlerin bizlerle aynı yolda seyrettiğini, insanların kurallara bazen uyduğunu, bazense uymadığını, tüm bunların işleri çok karıştırdığını ve zorlaştırdığını söylüyor. Drive PX2 ile Nvidia, geçen seneki vizyonunu katlıyor: Firma, sadece üst seviye oyunlara odaklanmakla yetinmeyip, kendi kendine gidebilen otomobillerin ihtiyaç duyacağı yüksek işlem gücünü karşılamak istiyor.

Bir önceki yazımız olan başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.
quup FaceBook'ta paylaş
 Yazının Etiketleri  


avatar

Mümin Köykıran

http://catlak-dunya.com Araştırmayı seven birisiyim, meraklı bir kişiliğim var bilgisayar ile ilgili hiçbir konuda uğraşmaktan sıkılmam. Kendimi bilgisayar ile ilgili her konuda geliştirmeye çalışıyorum. Çanakkale On Sekiz Mart Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisiyim. Google+

Teknoloji Haberleri

Teknoloji Haberleri

sayac