Çatlak Dünya » Anasayfa » Bilgisayar Haberleri, İnternet Haberleri

Netbookların Başarısızlığı

30 Kasım 2011 | Yazar: Mikail Karaıslı | Yorum yok | 778 Kez Ziyaret Edildi.

Netbookların Başarısızlığı

Dizüstü piyasasında büyük ilgi gören Netbooklar malesef ki büyük bir başarısızlığa imza attı.

Malesef ki duruma farklı bir bakış açısı ile baktığımızda bu başarının aslında büyük bir başarısızlık olduğu ortaya çıktı.  Dizüstü piyasasına renk getiren netbooklar,  renkleri, hafiflikleri, şirin görünüşleri ve özelliklede fiyatları ile ilgi getiren netbooklar satış rakamları ile üreticilerin keyiflerini yerine getirdi.  Özelliklede netbook pazarı oluşmaya başlayan şu günlerde netbooklar üzerine özel araştırmalar yapılmakta.

Bu araştırmalardan bir taneside SquareTrade tarafından yapıldı. Araştırmaya göre son 3 yıl içerisinde piyasaya giren netbookların donanım arızaları üzerine.  Servise gelen 30.000 netbook üzerinde yapılan bir araştırmaya göre donanım başarısızlıkları dile getirilmiş.

Grafiklerde de görebileceğiniz gibi donanım arızalarının büyük bir kısmı netbooklardan kaynaklanıyor.  Son 3 yılda yapılan araştırma sonuçlarına göre netbooklar dizüstülere göre %20 daha fazla donanım arızalarına sebep oluyor.

    

Son 3 yıla bakıldığında netbook kullanıcılarının %31’i servis yollarına düşmüş.  %31 donanım arızasının yalnıza %10,6’sı kaza sonucu arızalan netbooklar geri kalan %20,4 oranı ise tamamiyle donanım arızasından kaynaklanıyor.  En güvelinir firmalar ise Asus ve Toshiba.  Asus ve Toshiba’nın donanım arıza yüzdeleri %16 kadar. Görünüşe göre istatistiklere bakıldığı zaman dizüstülere oranla netbooklar malesef ki daha fazla arıza vermekte.  Bu dizüstü üreticilerinin netbook konusunda malesef ki yetersiz kaldıklarını ortaya koymakta.

Oranlar dizüstüler ile karşılaştırıldığında Netbooklar %20’lik bir yüzde ile normal dizüstülere göre daha fazla arıza yaptıkları ortaya çıkıyor.  Sanki firmalar netbook üretmek konusunda bir sıkıntı çekiyor gibi ?  Tabiki kocaman dizüstülerden minik dizüstülere geçişte donanımların ufacıcık kasalara sığdırılması,  inceltilmesi, hafifleştirilmesi zor bir iş fakat malesef ki netbook üreticilerinin başarısızlıkla sonuçlanan netbook üretimleri pazarda rahatsızlık vermeye başlayacaktır.

Şimdi ise ultra-ince platformları ilgi görmekte.  Özelliklede 1cm’ye kadar inceltilmiş ve hafifleştirilmiş netbook ile dizüstü formları arasında yer alan netbooklar umarım böyle bir başarısızlıkla karşılaşmazlar.  Özelliklede bu platformlarda da oluşabilecek bir başarısızlık insanları dizüstülerden uzaklaştırabilir.

Gelelim Toshiba ve Asus’a  %16 gibi bir yüzde ile karşımıza gelen Toshiba ve Asus firmaları netbook konusunda ne kadar profesyonel olduklarını kanıtlamış durumdalar. Size tavsiyem netbooklar ile ilgileniyorsanız mutlaka Toshiba yada Asus alınız.

Bir önceki yazımız olan başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.
quup FaceBook'ta paylaş
 Yazının Etiketleri  


avatar

Mikail Karaıslı

Ben Mikail, Denizli'de doğudum.Webmasterliğe merakım 2007 de başladı.Ve tabi Bedava Sitemle baş koydum bu yola arada yoluma zorluklarda cıksa site işinin peşini bırakmadım. İlk sitem ''MikoSanil'di uğraştım biraz bazı sitelerde yazarlık yaptım . Geçen senelerde "E-ticaret" siteleri tasarlayıp satışa sundum. Ve gayette başarılı oldum. Hayatta Bir Fark Yaratmak İçin Uğraşıyorum...

Teknoloji Haberleri

Teknoloji Haberleri

sayac