Çatlak Dünya » Anasayfa » Genel

Netbook mu yoksa Laptop mu?

25 Şubat 2014 | Yazar: Mümin Köykıran | Yorum yok | 495 Kez Ziyaret Edildi.

netbook-mu-yoksa-laptop-mu

Teknolojinin gelişmesi ile beraber bilgisayarlarda birbirine göre farklılık göstermeye başladı. Özellikle eskiden masaüstü bilgisayarlar popülerken günümüzde ise laptoplar ve netbooklar daha fazla popüler olmaya başladı. Laptoplardan sonra netbookların çıkması ve fiyatlarının laptoplara göre daha ucuz olması nedeniyle birçok kişi netbooklara yönelmeye başladı. Ancak bu konuda yeteri kadar bilginin olmaması ve özelliklerine bakılmadan bilgisayar alınması birçok sıkıntıyı da beraberinde getiriyor. Bu nedenle laptop mu yoksa netbook mu alacağınızı çok iyi belirlemelisiniz.

Netbooklar ortalama 10 inç ekran boyutuna sahip ve Cep telefonu ile yapabileceğiniz her işlemi yapabildiğiniz küçük taşınabilir bilgisayarlardır. Laptoplar ise ortalama olarak 14 inç ekran boyutuna sahiptirler. Netbookların ortalama ağırlıkları 1.5 kilogramın altında iken bu oran laptoplarda 2 kilogram civarındadır. Ayrıca laptoplar yüksek performans sergiledikleri için bataryaları 2 – 3 saat dayanmaktadır ancak netbooklar düşük performanslarından dolayı 6 – 7 saat batarya ile çalışabilmektedirler.

Alışveriş yapmadan önce ilk olarak nasıl bir bilgisayara ihtiyacınız olduğunu belirlemelisiniz. Eğer hafif programlarla çalışacaksanız o zaman netbook sizin için iyi bir tercih olabilir. Düşük performansları nedeniyle yüksek çözünürlük sunmazlar ve yüksek çözünürlükteki filmleri açmada da zorlanırlar. Ayrıca netbooklar ile ağır programlar üzerinden çalışamazsınız. Ancak laptoplar netbooklara göre bu konuda çok daha iyidirler. Yüksek performanslı işlemcileri sayesinde her türlü programı ve oyunu açabilirler. Ayrıca aynı anda birden fazla program üzerinde çalışma şansınızda vardır.

Netbooklar bir nevi Tablet bilgisayarlar gibidirler. Yani ekranları küçük, performansları düşük ve hafiftirler. Ancak laptoplar ise yüksek performanslı ve geniş ekrana sahiptirler. Eğer sizin için ekran boyutunun bir önemi yoksa o zaman netbooklarda işinizi görebilir. Ancak ince detaylar üzerinden çalışıyorsanız o zaman çözünürlük sizin için daha önemli hale gelecektir ve bu da geniş ekranlar ile sağlanır. Bu durumda tercihinizi laptoplardan yana kullanmalısınız.

Netbook ve laptoplar arasındaki bir diğer fark ise klavyesidir. Laptoplar geniş ekrana sahip oldukları için klavyeleri de geniştir. Ancak aynı durum netbooklar için söz konusu değildir. Daha düşük ekrana boyutlara sahip olan netbooklardaki klavyede küçük olduğu için yazı yazmakta zorlanabilirsiniz. Ayrıca netbooklar daha düşük boyutlara sahip olduğu için genel olarak CD okuyucusuna sahip değillerdir. Ancak daha büyük boyutlara sahip olan laptopların neredeyse her modelinde ise CD okuyucusu bulunmaktadır.

Bilgisayar alırken önemli olan şeylerden bir diğer ise fiyatlardır. Netbooklar fiyatları ile laptoplardan çok daha ucuzdur. En kötü bir bilgisayara vereceğiniz bir para ile ortalamanın biraz üzerinden özelliklere sahip bir netbook alabilirsiniz. Bu da aradaki fiyat farkını çok rahat göstermektedir. Alışveriş yaparken sizde bunlara dikkat ettiğiniz zaman doğru ürünü seçebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.
quup FaceBook'ta paylaş
 Yazının Etiketleri  


avatar

Mümin Köykıran

http://catlak-dunya.com Araştırmayı seven birisiyim, meraklı bir kişiliğim var bilgisayar ile ilgili hiçbir konuda uğraşmaktan sıkılmam. Kendimi bilgisayar ile ilgili her konuda geliştirmeye çalışıyorum. Çanakkale On Sekiz Mart Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisiyim. Google+

Teknoloji Haberleri

Teknoloji Haberleri

sayac