Çatlak Dünya » Anasayfa » Teknoloji Haberleri

Ne İşe Yarıyor Bu Pil?

26 Şubat 2013 | Yazar: Mümin Köykıran | 1 yorum | 704 Kez Ziyaret Edildi.

Ne İşe Yarıyor Bu Pil?

Anakartınızın üzerindeki küçük pil, ne işe yarıyor? Bu pil biterse ne olur? Cevaplar yazımızda.

Laptop ve masaüstü bilgisayarların anakartının üzerinde bir pil bulunmaktadır. Bu küçük pil, laptop’unuzun standart pilinin aksine PC’nizin çalışmasında kullanılmaz. Aksine, pil PC’niz çalışmadığında devreye girer.

Anakartınızın üzerindeki pil, PC’nizin saati ve BIOS ayarlarını hafızada tutmak için kullanılır.

BIOS nedir?

Temel giriş/çıkış sistemi (BIOS), her bilgisayarda bulunur ancak yeni PC’lerde BIOS, yerini UEFI firmware’ine bıraktı. Bilgisayarınızı ilk açtığınızda BIOS açılır, PC’niz kendi bileşenlerini test eder. BIOS bu işlemlerin ardından denetimi genellikle sabit diskinizde bulunan boot yükleyicisine devreder. Boot yükleyicisi ise diskinizde yüklü bulunan işletim sistemini yüklemeye başlar.

Alt seviye sistem işleriyle ilgilenen BIOS’un arayüzüne açılışta bir klavye tuşuna dokunarak erişebilirsiniz. Windows 8 ile beraber gelen PC’lerde BIOS yerine UEFI kullanılıyor. Bu nedenle yeni PC’lerde BIOS’a Windows 8 içerisinden erişmeniz gerekiyor.

BIOS ayarları arasında CPU’nuzun çarpan ve FSB hızlarını ayarlamak, önyükleme sürücülerini seçmek, RAM’inizle ilgili ayarlar, donanımlarınızın ısı durumunu izleme gibi seçenekler bulunuyor.

CMOS nedir?

“Complimentary metal-oxide-semiconductor”ün (“tamamlayıcı metal oksit yarıiletken”) kısaltılmışı olan CMOS, BIOS ayarlarını depolar. Pile ihtiyaç duyulmasının nedeni, CMOS RAM’daki verilerin PC’nizin gücünü kestiğinizde silinmesine engel olmaktır.

Modern PC’lerin çoğu artık CMOS RAM kullanmıyor. Bunun yerine geçici olmayan, ayarları kaydetmek için güce ihtiyaç duymayan bellekleri kullanıyor.

Bir önceki yazımız olan başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.
quup FaceBook'ta paylaş
 Yazının Etiketleri  
avatar

Mümin Köykıran

http://catlak-dunya.com Araştırmayı seven birisiyim, meraklı bir kişiliğim var bilgisayar ile ilgili hiçbir konuda uğraşmaktan sıkılmam. Kendimi bilgisayar ile ilgili her konuda geliştirmeye çalışıyorum. Çanakkale On Sekiz Mart Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisiyim. Google+

Teknoloji Haberleri

Teknoloji Haberleri

sayac