Çatlak Dünya » Anasayfa » Yaşam

Molekülleri mutlak sıfıra yaklaştırdılar!

28 Haziran 2015 | Yazar: Mümin Köykıran | Yorum yok | 307 Kez Ziyaret Edildi.

2015062009410394472

Bilimadamları, molekülleri hiç olmadığı kadar soğutmayı başardılar! Peki bu ne anlama geliyor?

Lazer ve ileri teknoloji sayesinde bir grup MIT’li bilim adamı, molekülleri 500 nanokelvin dereceye, yani neredeyse mutlak sıfır derecesine kadar dondurmayı başardı.

Mutlak sıfır Fahrenheit derecesi, sıfırdan farklı olarak -459,67 F derece civarındadır, ki bu da uzayın en soğuk yerlerinden dahi çok daha soğuk demek.

Doğal ortamlarında moleküller titreşirler, kendi etraflarında dönerler ve çılgın bir hızda hareket ederler. Moleküler hareketlerin neredeyse tamamen duracağı derecelere inilebildiğinde, bilim adamları maddenin daha önce görülmemiş hallerini keşfedebilecekler. MIT Fizik profesörü Martin Zwierlein‘e göre “…aşırı soğumuş moleküller sayesinde hiç sürtünme kuvveti hissetmeden maddenin süpersıvı kristaller gibi pek çok değişik hallerine ulaşabilmek mümkün, ve bu da gerçekten çok tuhaf. Henüz bunu gözlemleyemedik ama görebileceğimizi tahmin ediyoruz ve bu da bizi çok heyecanlandırıyor.

Bu çalışma için bilim adamları lazer ve buharlaşmalı soğutma yöntemleri kullanarak sodyum ve potasyumu dondurdular. Sonra tek tek atomları birbirlerine yapıştırarak sodyum potasyum molekülleri (NaK) oluşturdular ve bunları da lazer ışınlarına maruz bırakarak 7.500 Kelvinlik enerji emilimi sağladılar.

Zwierlein’in bahsettiği süpersıvı kristallere ulaşabilmek için ise 500 nanokelvin’den daha aşağı inebilmeleri gerekiyor. Elbette başka atom ve moleküllerle de denemeler yapılması gerekecek ama yine de son derece umut vadeden bir ilk adım atılmış gibi duruyor.

Bir önceki yazımız olan başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.
quup FaceBook'ta paylaş
 Yazının Etiketleri  


avatar

Mümin Köykıran

http://catlak-dunya.com Araştırmayı seven birisiyim, meraklı bir kişiliğim var bilgisayar ile ilgili hiçbir konuda uğraşmaktan sıkılmam. Kendimi bilgisayar ile ilgili her konuda geliştirmeye çalışıyorum. Çanakkale On Sekiz Mart Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisiyim. Google+

Teknoloji Haberleri

Teknoloji Haberleri

sayac