Çatlak Dünya » Anasayfa » Bilgisayar Haberleri, İnternet Haberleri

Microsoft’un Gizli Facebook’u

17 Kasım 2011 | Yazar: Mümin Köykıran | Yorum yok | 888 Kez Ziyaret Edildi.

Microsoft’un yeni sosyal ağı Socl!

Facebook ve Google+’a en ciddi rakip: Microsoft da yeni bir sosyal ağ peşinde…

Microsoft’un bir sosyal ağ üzerinde çalıştığı, yaklaşık 4 ay önce şirketin yanlışlıkla sızdırdığı “Tulalip” adındaki web sitesiyle ortaya çıkmıştı. Microsoft’un o günden bu yana site üzerinde çalıştığı ve ismini “Socl” olarak değiştirdiği ortaya çıktı.

The Verge’den Thomas Houston’ın gözatma şansı bulduğu sitede Metro tasarımı ve arama üzerine yapılan vurgu dikkat çekiyor. Arama çubuğu, durum güncelleme çubuğu gibi çalışıyor ve aradığınız şeyi paylaşmanıza izin veriyor. İlgili sonuçlar Bing’den beslemenize aktarılıyor, bu sayede arkadaşlarınız aramanızı görebiliyor ve yorum yapabiliyor. Öğeleri türüne göre etiketlemeye izin veriliyor ve bu tamamen isteğe bağlı bir işlem. Yani sadece istediğiniz şeyi paylaşıyorsunuz.

Herkese açılacak mı?

Socl’un göze çarpan diğer önemli bir özelliği ise arkadaşlarınıza videolu sohbet yaparken YouTube videolarını seyretmenize izin veren “video party”. Bunların yanında sitenin tamamen HTML5’den meydana geldiği de dikkat çekiyor. Kısacası Socl, yeni internetin tüm nimetlerinden faydalanan bir sisteme sahip.

Microsoft’un FUSE araştırma grubuna ait Socl’un herkese açık bir ağ haline gelip gelmeyeceği ise henüz bilinmiyor. The Verge’e göre Microsoft, yakın zamanda hizmeti davetiye yöntemiyle daha geniş bir kesime sunacak. Eğer böyle olursa, Facebook ve Google+, şimdi olduğu kadar rahat bir biçimde at koşturamayabilir…

Bir önceki yazımız olan başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.
quup FaceBook'ta paylaş
 Yazının Etiketleri  
avatar

Mümin Köykıran

http://catlak-dunya.com Araştırmayı seven birisiyim, meraklı bir kişiliğim var bilgisayar ile ilgili hiçbir konuda uğraşmaktan sıkılmam. Kendimi bilgisayar ile ilgili her konuda geliştirmeye çalışıyorum. Çanakkale On Sekiz Mart Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisiyim. Google+

Teknoloji Haberleri

Teknoloji Haberleri

sayac