Çatlak Dünya » Anasayfa » Bilgisayar Haberleri, Teknoloji Haberleri

Microsoft’tan kuantum bilgisayar adımı!

17 Şubat 2016 | Yazar: Mümin Köykıran | Yorum yok | 75 Kez Ziyaret Edildi.

Microsoft'tan kuantum bilgisayar adımı!

Microsoft, geleceğin bilgisayar teknolojisi için önemli bir şirketle birlikte çalışmaya başladı!

Microsoft, kuantum bilgisayarlarının bellek gereksinimlerini karşılamak için Rambus Inc. ile birlikte çalışmaya başladı. Firmanın ilk hedefi, donanım üretme işinden önce kuantum bilişim sorununa teorik açıdan yaklaşmak.

Microsoft – Rambus ortaklığıyla iki firma, bellek kapasitesini ve genel performansı artırabilecek mimarileri araştırmak üzere kaynak toplayacaklar. Rambus Labs başkan yardımcısı Gary Bronner, ortaklıkla ilgili yaptığı açıklamada “bu projede Microsoft ile çalışarak bellek sistemlerindeki uzmanlığımızı kullanacak ve yeni mimari modellerini belirleyeceğiz” dedi. Bronner, bilgisayar teknolojisinin sınıra ulaşmaya başladığını ve daha etkili sistemlerin geliştirilmesi gerektiğini söyledi.

Kuantum bilgisayarlarına yönelik araştırmaları ciddiye alan firmalardan biri olan Google, çalışmalarını NASA ve D-Wave ortaklığıyla yürütüyor.

Kuantum bilgisayarlar bugün halen teori aşamasındalar ve önümüzdeki birkaç yıl içinde biz tüketicilerin kullanımına hazır olacak gibi görünmüyorlar. Bir tahmine göre kuantum bilgisayarları 2037‘de, yani 21 sene sonra yaygınlaşacak. Ancak tahminin tutup tutmaması bir yana, kuantum bilgisayarların hayatımızı ne kadar etkileyeceğini de bilmiyoruz.

Bir önceki yazımız olan başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.
quup FaceBook'ta paylaş
 Yazının Etiketleri  
avatar

Mümin Köykıran

http://catlak-dunya.com Araştırmayı seven birisiyim, meraklı bir kişiliğim var bilgisayar ile ilgili hiçbir konuda uğraşmaktan sıkılmam. Kendimi bilgisayar ile ilgili her konuda geliştirmeye çalışıyorum. Çanakkale On Sekiz Mart Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisiyim. Google+

Teknoloji Haberleri

Teknoloji Haberleri

sayac