Çatlak Dünya » Anasayfa » Bilgisayar Haberleri

Microsoft, Windows kodlarını açıkladı!

30 Mart 2014 | Yazar: Mümin Köykıran | Yorum yok | 493 Kez Ziyaret Edildi.

windows-code

Microsoft, yıllarca açık kaynak hakkında onca laf ettikten sonra, şok bir kararla kodlarını açtı!

Microsoft, eski işletim sistemlerinden MS DOS 1.1, MS DOS 2 ve Windows 1.1’in kodlarını halka açtı. Computer History Museum‘da yayına çıkan kodlar, 40 sene önce bilgisayarların nasıl göründüğünü ve çalıştığını merak edenler kadar bilgisayar teknolojileri konusunda eğitim alan öğrencilerin de büyük yardımcısı olacak.

Microsoft, ilk işletim sistemi MS DOS 1’i ilk defa Seattle’da bir bilgisayar üreticisine 50 bin dolara satmış, ardından da IBM ile anlaşma yaparak tüm IBM bilgisayarlarında MS DOS kullanılmasını sağlayarak büyük bir servet kazanmıştı. Bu süreç, bugün dünyayı şekillendiren teknoloji şirketi olmasının da kapısını ardına kadar açmıştı.

Microsoft’un açık kaynak konusuna çok sıcak bakmadığı yıllardır bilinen bir gerçek. Her ne kadar zaman zaman açık kaynağı desteklediğini söylese de, bugüne dek hiçbir yazılımının kodlarını halka açmamıştı. Yayınlanan kodlar, Microsoft tarihi için bir ilk anlamına geliyor.

Yayınlanan işletim sistemi kodlarını indirenlerin, bunları ticari projelerde kullanmayacağına dair bir sözleşmeyi imzalaması gerekiyor.

Bir önceki yazımız olan başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.
quup FaceBook'ta paylaş
 Yazının Etiketleri  


avatar

Mümin Köykıran

http://catlak-dunya.com Araştırmayı seven birisiyim, meraklı bir kişiliğim var bilgisayar ile ilgili hiçbir konuda uğraşmaktan sıkılmam. Kendimi bilgisayar ile ilgili her konuda geliştirmeye çalışıyorum. Çanakkale On Sekiz Mart Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisiyim. Google+

Teknoloji Haberleri

Teknoloji Haberleri

sayac