Çatlak Dünya » Anasayfa » Yaşam

Kanseri Önlemede İlk 3 Kural

21 Mart 2016 | Yazar: Mümin Köykıran | Yorum yok | 102 Kez Ziyaret Edildi.

Kanseri Önlemede İlk 3 Kural

Kanserlerin 40ını bu 3 kuralla önlemek mümkün.

Sigara en büyük suçlu:  erkeklerde kanserlerin %23’ü kadınlarda %16’sı sigara kaynaklı. İkinci sırada ise erkekler için yeterince sebze ve meyve tüketmemek gelirken, kadınlarda ikinci en büyük neden fazla kilolu olmak.

VİDEO: AKCİĞER KANSERİNİN BELİRTİLERİ

British Journal of Cancer’da yayınlanan çalışmanın bu konuyla ilgili bugüne kadarki en kapsamlı analiz olduğu belirtiliyor.
Çalışma, kanserin kader veya genetik olmanın ötesinde yaşam tarzı seçimleriyle yakından alakalı olduğunu bir kere daha gösteriyor.
Yapılacak şeyler kısaca şunlar: sigara bırakılacak, alkol azaltılacak ve daha fazla meyve-sebze tüketilecek. Kadınlar ayrıca kilolarına daha fazla dikkat edecekler. Asbestos gibi kimyasal maddelerle çalışanlar da daha dikkatli olmak durumunda zira her 25 kanser vakasından birinin bu tip maddelerle alakalı olduğu düşünülüyor. Fazla tuz tüketimi de yüksek tansiyon riski bir yana bırakılırsa  mide kanseri açısından tehlikeli. Güneşe fazla maruz kalmak da yine cilt kanseri riskini artırıyor.

VİDEO: MEME KANSERİNİN BELİRTİLERİ

En azından bu birkaç konuya dikkat etmek öyle görünüyor ki kanser riskinizi yarı yarıya azaltabilir.

Bir önceki yazımız olan başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.
quup FaceBook'ta paylaş
 Yazının Etiketleri  
avatar

Mümin Köykıran

http://catlak-dunya.com Araştırmayı seven birisiyim, meraklı bir kişiliğim var bilgisayar ile ilgili hiçbir konuda uğraşmaktan sıkılmam. Kendimi bilgisayar ile ilgili her konuda geliştirmeye çalışıyorum. Çanakkale On Sekiz Mart Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisiyim. Google+

Teknoloji Haberleri

Teknoloji Haberleri

sayac