Çatlak Dünya » Anasayfa » Bilgisayar Haberleri

İş Dünyasının Vazgeçilmezi Sunucu Sanallaştırması

6 Şubat 2016 | Yazar: Mümin Köykıran | Yorum yok | 115 Kez Ziyaret Edildi.

İş Dünyasının Vazgeçilmezi Sunucu Sanallaştırması

Türkiye’de sanallaştırma sözü edilince ilk akla gelen kişi Tayfun Değer. Sunucu sanallaştırmanın şirketlere sağladığı faydalar konusunda kendisinden bilgi aldık.

Teknoloji hiçbir zaman yerinde durmuyor ve sürekli ilerliyor. Değişen teknoloji bize sürekli yeni ürünleri kullanmaya teşvik ediyor. Günümüz teknolojisinde işletmelerin en büyük giderlerinden biri donanım maliyet ve bunun yanında bakım maliyetleri şirketleri sunucu sanallaştırmaya doğru yöneltiyor. Sunucu sanallaştırma artık BT sektörünün vazgeçilmez teknolojilerinden biri.

Türkiye’de sanallaştırma sözü edilince ilk akla gelen kişi Tayfun Değer (http://www.tayfundeger.com). Sunucu sanallaştırmanın şirketlere sağladığı faydalar konusunda kendisinden bilgi aldık.

Önce kısaca Tayfun Değer’i tanıyalım.

İsmim Tayfun Değer. Ortalama 6 senedir sanallaştırma üzerine çalışıyorum. 6 sene içerisine birçok projede bulundum ve bunları en iyi şekilde sonuçlandırdım.

Ağırlıklı olarak VMware ürünleri ile ilgili yazılar yazmaktayım. Bilgi ve tecrübelerimi web sitem üzerinden paylaşıyorum. 2008 yılında açmış olduğum blog üzerinde 1400 üzerinde makale ve 800 üzerinde yorum bulunmaktadır. Ayrıca VMware ile ilgili yapmış olduğum paylaşımlardan dolayı vExpert ünvanına sahibim. Sahip olduğum sertifikalar; VCP4/5, VCP-DT, VCP-Cloud, MCSE ‘dir.

Sunucu Sanallaştırma nedir?

Sunucu sanallaştırmayı size basit anlamda şu şekilde açıklayabilirim. Örneğin bir sunucunuz var bu elinizde bulunan sunucuyu yalnızca tek bir amaç için kullanabilirsiniz. İçerisine yalnızca 1 tane işletim sistemi kurabilirsiniz. Bu durumda her bir fiziksel sunucu için bir işletim sistemi kullanabiliyoruz. Sanallaştırma sayesinde bir sunucu içerisine birden fazla işletim sistemi kurabiliyoruz. Yani fiziksel donanımı mantıksal olarak ayırıyor, içerisine sanal sunucular kuruyoruz ve böylece elimizdeki donanımı daha verimli kullanmamıza olanak sağlıyor. Sanallaştırmayı kullanmanız birçok sebebiniz bulunuyor. Ancak bunlar arasında bazıları var ki şirketinize doğrudan katkıda bulunuyor.

Yukarıda vermiş olduğum örnekte olduğu bir sunucu içerisine birden fazla işletim sistemi kurmamız olanak sağlıyor. Sunucu sanallaştırmanın ilk olarak tercih edilmesinin nedeni tasarruf etmektir. Burada tasarruf diye bahsettiğim donanım, insan kaynakları veya enerji tasarrufu olabilir. Ideal bir sanallaştırma planı yapılırken daha az ekipman kullanarak, enerji ve donanım maliyetlerini düşürebilirsiniz. Mevcut giderleriniz ile sanallaştırma sonucunda ortaya çıkacak olan giderlerinizi karşılaştırabilir ve aradaki farkı kendinizde görebilirsiniz. Sunucu sanallaştırmayı yapmanız sistem odanızda daha az fiziksel sunucu bulundurmanızı ve buna bağlı olarak da sistem odası maliyetlerini de oldukça düşürür

Sunucu sanallaştırmanın size tasarrufun haricinde size kazandırdığı başka şeylerde var. Sunucu sanallaştırma sayesinde çok daha hızlı bir şekilde yeni bir sanal makine kurabilirsiniz. İster yeni bir sanal makine kurabilir isterseniz de var olan bir sanal makinadan klon alıp yeni bir sanal makine oluşturabilirsiniz. Fizikselde bu işlemi yapmak isteseniz yeni bir kurulum için yeni bir donanım alınması gereklidir. Tabi bunun satın alma süreci, nakliye işlemlerini de düşündüğünüzde oldukça uzun bir süreç yapıyor.

Çoğu sunucu sanallaştırma platformları artık fiziksel sunucularda bulunmayan iş sürekliliği özelliklerini sunuyor. Ürün bağımsız hemen hemen bütün sanallaştırma platformlarında, migration, fault tolerance, high availability ve distributed resource scheduling gibi yetenekler sunuluyor. Bu teknolojiler sayesinde downtime minimum’a iniyor. Hızlı bir şekilde bir sunucudan diğer sunucuya sanal makinaların taşınması ise en büyük faydalardan bir tanesidir. Tabi bu işlemler sırasında sanal makinalarda herhangi bir downtime oluşmadığını hatırlatmak isterim.

Son olarak, çoğunlukla sanallaştırma ortamında bulunan sunucular best practices’lere göre yapılandırılmadığı için çeşitli performans problemleri görülebiliyor. Bunları minimum’a indirmek best practices’lere bağlı kalarak sunucuları oluşturmakta fayda var. Web sitem üzerinde yayınlamış olduğum, SAP Best Practices for VMware , vCenter Server Best Practices gibi konuları incelemeniz faydalı olacaktır.

Bir önceki yazımız olan başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.
quup FaceBook'ta paylaş
 Yazının Etiketleri  
avatar

Mümin Köykıran

http://catlak-dunya.com Araştırmayı seven birisiyim, meraklı bir kişiliğim var bilgisayar ile ilgili hiçbir konuda uğraşmaktan sıkılmam. Kendimi bilgisayar ile ilgili her konuda geliştirmeye çalışıyorum. Çanakkale On Sekiz Mart Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisiyim. Google+

Teknoloji Haberleri

Teknoloji Haberleri

sayac