Çatlak Dünya » Anasayfa » Mobil Dünya

iOS 7 Nasıl Olacak?

30 Mart 2013 | Yazar: Mümin Köykıran | Yorum yok | 1.709 Kez Ziyaret Edildi.

iOS 7 Nasıl Olacak?

Apple iOS’u 2007 Ocak ayında OS X adı ile duyurmuştu.  Günümüzde dünyanın en gelişmiş mobil işletim sistemi unvanı da elinde. Apple’ın, 2013’ün ortalarında yeni işletim sistemi iOS 7’ yi ve bu işletim  sistemiyle çalışacak yeni nesil akıllı telefonu iPhone 6′yı  (düşük ihtimalle iPhone 5S) piyasaya sunacağı ile ilgili ilk haberler de bazı güvenilir kaynaklara dayandırılarak teknoloji sitelerinde dile getiriliyor.  iOS kullanıcıları widget desteği, 3G ve Wi-Fi ayarlarını kolaylıkla açıp kapatabilme gibi işlevleri olan bir sürüm bekliyorlar. iCloud’un kullanımını artırmak da Apple’ın stratejik olarak önem verdiği bir durum. 50mb’ı geçen uygulamaları indiremeyeceğiniz uyarısının artık tarihe karışması gerekiyor bizce.

iOS 7 Nasıl Olacak?

iOS 7 ile gelmesi beklenen özellikler:

Küçük pencereler halinde açık kalan uygulamalar: Bu özellik İnternet’de en çok dolaşan iOS 7 özelliği. Önemli uygulamalar küçük kareler şeklinde ana menüde açık duruyor. İstenilen zaman kullanıcılar hızlı bir şekilde ulaşabiliyorlar.

Kişiselleştirebilen kısa yol tuşu: Şuan da iOS 6′da var olan özelliğin geliştirilmiş versiyonu. Kameraya hızlı olarak ulaşmanızı sağlayan düğmeyi iOS 7 ile istediğiniz şekilde değiştirebiliyorsunuz. (Twitter, Facebook, ses kayıt, borsa, hava durumu gibi uygulamaların kısa yollarını kilit ekranına ataya bilmenize olanak sunuyor.)

iOS 7 ile ana menüyü değiştirmenize olarak sunan bir başka özelliğin daha gelmesi bekleniyor. Bu özellik ile saat bildiriminin yer aldığı bölüme hava durumu da eklenebilecek.

Siri’ye Türkçe Desteği: Apple Store’un Türkiye’ye açılmasına sayılı zaman kaldı. Apple bunla birlikte Siri’ye Türkçe desteğini getirebilir.!

NFC destekli Passbook: Yeni iPhone’a (5S veya 6) NFC desteği gelmesi bekleniyor. Bununla birlikte Passbook’a NFC optimizme edilmesi bekleniyor. Eğer bu özellik gerçekleştirilirse yanımızda kredi kartı veya akıllı kart taşımamıza gerek kalmayacak. En önemli gelişmelerden biri de kuşkusuz bu uygulama olacak.

Geliştirilmiş bildirim başlığı: Bu özellik ile gelen mesajları, tweet’leri veya bildirimleri o uygulamayı açmadan hızlı bir şekilde okuyabiliyorsunuz, cevap yazmak istiyorsanız direk olarak gelen mesajın üstüne tıklayarak yine uygulamayı açmadan mesaj yazabiliyorsunuz.

Bir önceki yazımız olan başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.
quup FaceBook'ta paylaş
 Yazının Etiketleri  
  Gelen Aramalar 

ios 7 (135),iOS7 (11)

avatar

Mümin Köykıran

http://catlak-dunya.com Araştırmayı seven birisiyim, meraklı bir kişiliğim var bilgisayar ile ilgili hiçbir konuda uğraşmaktan sıkılmam. Kendimi bilgisayar ile ilgili her konuda geliştirmeye çalışıyorum. Çanakkale On Sekiz Mart Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisiyim. Google+

Teknoloji Haberleri

Teknoloji Haberleri

sayac