Çatlak Dünya » Anasayfa » Teknoloji Haberleri

Intel’den Compute Stick sürprizi!

8 Ocak 2015 | Yazar: Mümin Köykıran | Yorum yok | 441 Kez Ziyaret Edildi.

2015010812493894046

Intel, Windows 8.1’li bir PC’yi, minicik bir USB Stick’in içine sığdırmayı başardı!

Intel, akıllı TV’leri bir PC’ye çevirecek yeni bir USB Stick tanıttı. Compute Stick isimli cihaz, içinde Windows 8.1 işletim sistemi bulunan minik bir PC işlevi görüyor.

Intel Atom Bay Trail işelmciye, 32 GB eMMC depolama ünitesine, 2 GB RAM’e, Bluetooth 4.0, 802.11 b/g/n ve USB port’a sahip USB Stick monitör çıkışı için de HDMI arayüzü ile geliyor.

Stick üzerinde tam versiyon Windows 8.1 bulunuyor. Böylece kullanıcılar cihaza diledikleri uygulamayı yükleyip çalıştırabiliyorlar. Aslında HDMI girişi olan herhangi bir monitöre veya televizyona bağlanarak ekranı PC’ye çeviren bu cihaza kablosuz bir klavye ve mouse seti de bağlamak mümkün. 

Cihazın satış fiyatı ise 149 dolar.

Eğer kullanıcılar cihazı Windows 8.1 ile kullanmak istemezse, Intel ayrıca Ubuntu versiyonunu da sunuyor ve bu modelin fiyatı ise 89 dolar. Ubuntu modelinde depolama alanı 8GB, RAM ise 1 GB olarak geliyor. bu konfügirasyonlar Ubuntu’yu çalıştırmak için gayet yeterli oluyor.

Bir önceki yazımız olan başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.
quup FaceBook'ta paylaş
 Yazının Etiketleri  


avatar

Mümin Köykıran

http://catlak-dunya.com Araştırmayı seven birisiyim, meraklı bir kişiliğim var bilgisayar ile ilgili hiçbir konuda uğraşmaktan sıkılmam. Kendimi bilgisayar ile ilgili her konuda geliştirmeye çalışıyorum. Çanakkale On Sekiz Mart Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisiyim. Google+

Teknoloji Haberleri

Teknoloji Haberleri

sayac