Çatlak Dünya » Anasayfa » Teknoloji Haberleri

Hologram video arama dönemi başlıyor

11 Şubat 2016 | Yazar: Mümin Köykıran | Yorum yok | 117 Kez Ziyaret Edildi.

Hologram video arama dönemi başlıyor

Microsoft’un Room2Room projesi ile bildiğimiz anlamda görüntülü görüşmeler tarihe karışacak!

Bildiğimiz anlamda görüntülü görüşmeler tarihe karışmak üzere. Evet, çok yakında hologram teknolojisi bunun yerini alacak ve bununla birlikte görüntülü görüşmeyecek, aradaki mesafeleri ortadan kaldırarak, istediğimiz kişiyle aynı odada “karşı karşıya oturup” konuşabilecek veyahut bir kafede “karşılıklı” kahve içebileceğiz. Bilindiği gibi Microsoft’un hologram teknolojisi konusunda geniş çalışmaları mevcut. Microsoft Research olarak bu yönde ARGE çalışmaları yapan şirket, Kinect’in derinlik kamerası ve dijital projektörlerle oluşturduğu ve RoomAlive projesi adını verdiği özel odada, arttırılmış gerçeklik üzerine çalışmalar gerçekleştiriyor.

Geliştirdiği projeyi şimdi video görüşmeleriyle birleştiren Microsoft Research, Room2Room adını verdiği yeni projeyle Skype üzerinden hologram görüşmesi yapılabilmesini amaçlıyor. Uyguladıkları test senaryosunda katılımcıların birbiriyle etkileşime geçebilmeleri için 7 dakikalık süre geçerken, Skype üzerinden yaklaşık 9 dakika kadar etkileşimde bulunabildiler.

Room2Room projesi elbette şu an için hazır değil, Microsoft Research’ün üzerinde daha çok çalışması gerekli. Fakat ilk gelen sinyaller gerçekten de heyecanlandırıcı ve umut verici.

Bir önceki yazımız olan başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.
quup FaceBook'ta paylaş
 Yazının Etiketleri  
avatar

Mümin Köykıran

http://catlak-dunya.com Araştırmayı seven birisiyim, meraklı bir kişiliğim var bilgisayar ile ilgili hiçbir konuda uğraşmaktan sıkılmam. Kendimi bilgisayar ile ilgili her konuda geliştirmeye çalışıyorum. Çanakkale On Sekiz Mart Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisiyim. Google+

Teknoloji Haberleri

Teknoloji Haberleri

sayac