Çatlak Dünya » Anasayfa » Teknoloji Haberleri

Hissedebilen robotlar gerçek oluyor!

11 Şubat 2016 | Yazar: Mümin Köykıran | Yorum yok | 111 Kez Ziyaret Edildi.

Hissedebilen robotlar gerçek oluyor!

İnsan teninden bile daha hassas olan yeni materyal, hissedebilen robotları hayal olmaktan çıkartacak

Monash Üniversitesi araştırmacıları ilginç bir çalışmaya imza attı.. Yayınladıkları rapora göre, üniversite araştırmacıları, insan teninden daha hassas bir materyal bulduklarını öne sürüyorlar. Araştırmacılar, buldukları bu malzemeyi “hissedebilen robotlar” geliştirmek üzere kullanacaklar.

Araştırmacıların yeni buldukları bu malzeme, insan tenine göre daha hassas olmakla kalmıyor, bunun yanında ısı ve basınç gibi verileri de iletebiliyor. Esnek, ultra hafif ve süngerimsi bir dokuya sahip olan malzemenin, veriyi taşıma hızı ise günümüzde kullanılan polimer elastomer‘e kıyasla çok daha başarılı.

Araştırma çalışmalarının yürütüldüğü Monash Centre for Atomically Thin Materials’dan Dr. Ling Qiu‘nun verdiği bilgiye göre, bu teknoloji protezlerde kullanılacağı gibi, gelecekte “hissedebilen robotlar” için de kullanılabilir.

Bir önceki yazımız olan başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.
quup FaceBook'ta paylaş
 Yazının Etiketleri  
avatar

Mümin Köykıran

http://catlak-dunya.com Araştırmayı seven birisiyim, meraklı bir kişiliğim var bilgisayar ile ilgili hiçbir konuda uğraşmaktan sıkılmam. Kendimi bilgisayar ile ilgili her konuda geliştirmeye çalışıyorum. Çanakkale On Sekiz Mart Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisiyim. Google+

Teknoloji Haberleri

Teknoloji Haberleri

sayac