Çatlak Dünya » Anasayfa » Mobil Dünya

Hırsızlar iPhone’a bayılıyor; peki ama neden?

12 Eylül 2014 | Yazar: Mümin Köykıran | Yorum yok | 566 Kez Ziyaret Edildi.

2014072512043166185

iPhone 6 haberlerinin adeta “cirit attığı” bugünlerde, çok farklı bir iPhone haberi geldi!

İngiltere’de yapılan bir araştırma, hırsızların iPhone modellerine çok düşkün olduğunu ortaya çıkardı. Araştırmaya göre, ülkede çalınan cep telefonlarının büyük bölümü iPhone’lardan oluşuyor. 2012 ve 2014 arasında kayda geçen telefon hırsızlıklarında en çok çalınan model iPhone 5 olarak göze çarpıyor. Ardından 5C, 5S ve 4S geliyor.
İngiltere’de 2012 ve 2013 yıllarında toplam 750 bin cep telefonu hırsızlığı kayıtlara geçti. Sadece Londra’daki telefon hırsızlığı vakası sayısı ise 100 bin.
Yetkililer, bir telefon çalmanın hırsız için çok karlı bir iş olduğunu dile getiriyor zira giderek artan sayıda insan kişisel ve mali bilgilerini telefonlarında saklamaya başlıyor. Banka hesap bilgileri, şifreleri, kredi kartı bilgileri cep telefonunda kolayca bulunuyor. Basitçe küçük bir telefonu çalan hırsız ise tüm bu bilgilere ulaşarak, koca bir evi soymak ve o eşyaları satmak için uğraşmaktan çok daha kolay şekilde, daha büyük kazanç elde ediyor.
Peki ama neden iPhone hızrsızlığı daha fazla yaşanıyor? Özellikle iPhone sahiplerinin telefonlarını “olduğu gibi” kullandıkları gerçeği ve gelir düzeylerinin daha yüksek olması, telefondan mali bilgilerini çıkarmayı kolaylaştırıyor.
Yıllar önce de yine İngiltere’de güvenlik görevlileri halkı iPod’un beyaz kulaklıklarını kullanırken dikkatli olmaları konusunda uyarmıştı. Zira o yıllarda “pahalı” bir müzik çalar olan iPod sadece gelir düzeyi yüksek bireyler tarafından kullanılıyor ve bu kişler iPod’un beyaz kulaklıkları sayesinde kolayca ayırt edilebiliyordu. hırsızlar da beyaz kulaklıklı iPod sahiplerinin peşine düşerek fırsat bulduklarında çantalarını kapıp kaçarak, kendilerine kazançlı bir hırsızlık yöntemi bulmuşlardı. Sonunda İngiliz polis şefleri vatandaşları beyaz kulaklık kullanmamaları yönünde uyarmak zorunda kalmıştı.

Bir önceki yazımız olan başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.
quup FaceBook'ta paylaş
 Yazının Etiketleri  


avatar

Mümin Köykıran

http://catlak-dunya.com Araştırmayı seven birisiyim, meraklı bir kişiliğim var bilgisayar ile ilgili hiçbir konuda uğraşmaktan sıkılmam. Kendimi bilgisayar ile ilgili her konuda geliştirmeye çalışıyorum. Çanakkale On Sekiz Mart Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisiyim. Google+

Teknoloji Haberleri

Teknoloji Haberleri

sayac