Çatlak Dünya » Anasayfa » Yaşam

Güneş Sistemine Yeni Bir Gezegen Ekleniyor

6 Şubat 2016 | Yazar: Mümin Köykıran | Yorum yok | 111 Kez Ziyaret Edildi.

Güneş Sistemine Yeni Bir Gezegen Ekleniyor
California’daki gök bilimciler, Güneş Sistemi’nin dış kısmında, Plüton’un ötesinde dokuzuncu bir gezegene dair “güçlü bir kanıt” elde ettiklerini duyurdu.
Güneş Sistemi'ne Yeni Bir Gezegen Ekleniyor

California Teknoloji Enstitüsündeki gök bilimciler, Plüton’un ötesinde dokuzuncu bir gezegenin varlığına işaret eden kanıtlar bulduklarını açıkladı.

MATEMATİKSEL HESAPLAMALARLA TESPİT EDİLDİ

Sonuçları Astronomical Journal’da yayımlanan araştırmada California Teknoloji Enstitüsünde görevli gök bilimciler, matematiksel hesaplamalar ve bilgisayar simülasyonları yardımıyla Güneş Sistemi’nin dış kısmında, Dünya’nın 10 katı büyüklükte dokuzuncu bir gezegenin varlığını kanıtlayan bulgular elde etti. Hesaplamalar Kuiper kuşağındaki gökcisimlerinin olağanüstü yörüngelerine dayanıyor. Bu yörüngeleri ancak büyük bir gezegenin varlığı açıklayabiliyor.

HENÜZ GÖZLEMLENMEDİ

Henüz doğrudan gözlemlenmeyen gezegenin yörüngesi ve Güneş Sistemi’nin dış kısmındaki rolü konusunda derinlemesine inceleme yapan gök bilimcilerden Konstantin Batygin, “150 yıl sonra ilk kez Güneş Sistemi’ndeki gezegen sayımının henüz bitmediğine dair esaslı kanıt mevcut” ifadesini kullandı.

GÜNEŞİN ETRAFINDA 20 BİN YILDA DÖNÜYOR

Dev gezegenin güneşin etrafındaki yörüngesi çok uzun ve acayip. Araştırmacıların şimdilik Gezegen 9 diye andığı gökcisminin kütlesi dünyanın 10 katı ve güneşin etrafında Neptün’e göre 20 kat daha uzaktan dönüyor. Dünya’ya göre güneşten 100 kat daha uzak. Güneşin çevresindeki bir turunu 10 ila 20 bin yılda tamamladığı öngörülen dokuzuncu gezegenin, sistemin dış ucundaki “cüce” gezegenleri çekim gücünden etkilediği sanılıyor.

KEŞFİ PLÜTON’U GEZEGENLİKTEN ÇIKARAN MIKE BROWN’IN EKİBİ YAPTI

Araştırmanın, on yıl önce Püton’un “cüce” gezegen sınıfına sokulmasıyla sonuçlanan keşifleriyle ün kazanan gök bilimci Mike Brown’un liderliğinde yürütüldüğü belirtildi. Brown “Umuyoruz ki bu keşif başkalarına da ilham verir, onlar da aramaya başlarlar. “dedi.

ANTİK DÖNEMLERDEN SONRA KEŞFEDİLEN ÜÇÜNCÜ GEZEGEN OLACAK

Brown, antik dönemlerden günümüze değin Güneş Sistemi’nde iki gerçek gezegenin keşfedildiğini hatırlatarak, dokuzuncu gezegenin bu bağlamda üçüncüsü olacağını söyledi.

Gezegenin ismini ne olacağı şimdiden internette tartışılıyor.

Bir önceki yazımız olan başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.
quup FaceBook'ta paylaş
 Yazının Etiketleri  
avatar

Mümin Köykıran

http://catlak-dunya.com Araştırmayı seven birisiyim, meraklı bir kişiliğim var bilgisayar ile ilgili hiçbir konuda uğraşmaktan sıkılmam. Kendimi bilgisayar ile ilgili her konuda geliştirmeye çalışıyorum. Çanakkale On Sekiz Mart Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisiyim. Google+

Teknoloji Haberleri

Teknoloji Haberleri

sayac