Çatlak Dünya » Anasayfa » Yaşam

Günde 15 Dakika Egzersiz Ömrü Uzatıyor

27 Şubat 2016 | Yazar: Mümin Köykıran | Yorum yok | 70 Kez Ziyaret Edildi.

Günde 15 Dakika Egzersiz Ömrü Uzatıyor

Tayvanda yapılan bir araştırmaya göre, günde 15 dakika yapılan egzersiz, ömrü 3 yıl uzatıyor.

The Lancet dergisinde yayımlanan araştırma çerçevesinde, 416 bin katılımcı 13 yıl boyunca izlendi; sağlık raporları analiz edildi ve her yıl fiziksel aktivite seviyelerine bakıldı.

Katılımcıların yaş, kilo, cinsiyet ve sağlık durumları da dikkate alındıktan sonra, günde 15 dakika yapılan hafif egzersizin ömrü 3 yıl uzattığı sonucuna varıldı.

Araştırmayı yapan Tayvan Ulusal Sağlık Araştırma Kurumu araştırmacılarından Chi Pang Wen, her gün tempolu yürümek gibi 15 dakika yapılacak makul bir egzersizin herkesin yararına olacağını bildirdi.

Wen, araştırmalarında egzersizin ilk 15 dakikasının faydalarının çok büyük olduğunu saptadıklarını belirterek, bu çalışmalarının daha önce bu alanda yapılan benzer çalışmalarla tutarlı olduğunu da kaydetti.

Video: Beslenme ve Egzersiz

Bu araştırmayla asgari egzersiz süresini belirleyen ilk araştırma ekibi olduklarını da vurgulayan Wen, diğer araştırmalarda süre belirtilmediğine dikkat çekti.

Wen, günlük yapılan egzersizin kanser bağlantılı ölümlerin de azalmasına yardımcı olduğunu söyledi.

Birçok kişinin haftanın belirli günleri en az 30 dakika egzersiz yapmak ve bu standardı tutturmak için mücadele verdiğini hatırlatan uzmanlar, bu araştırma sayesinde daha fazla kişinin egzersiz yapmaya çalışacağını umuyor.

Bir önceki yazımız olan başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.
quup FaceBook'ta paylaş
 Yazının Etiketleri  
avatar

Mümin Köykıran

http://catlak-dunya.com Araştırmayı seven birisiyim, meraklı bir kişiliğim var bilgisayar ile ilgili hiçbir konuda uğraşmaktan sıkılmam. Kendimi bilgisayar ile ilgili her konuda geliştirmeye çalışıyorum. Çanakkale On Sekiz Mart Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisiyim. Google+

Teknoloji Haberleri

Teknoloji Haberleri

sayac