Çatlak Dünya » Anasayfa » Oyun Dünyası

GTA V Ön İncelemesi (Video)

8 Ağustos 2013 | Yazar: Berkay Aliş | Yorum yok | 1.203 Kez Ziyaret Edildi.

GTA V Ön İncelemesi (Video)

17 Eylül’de çıkacak GTA V’nin ön incelemesini…

Yılın en çok beklenen oyunlarından biri GTA V. Aslına bakarsanız, 2008 yılında GTA IV yayınlandığından bu yana fanlar seriye ait yeni bir yapım bekliyorlardı ve nihayet 17 Eylül’de GTA V sevenleriyle buluşacak. Peki bizleri bu yeni GTA oyununda tam olarak neler bekliyor? İşte yazının geri kalanında bu soruya cevap vermeye çalışacağız.

Üç Karakter… Büyük Bir Devrim

Rockstar GTA V’le birlikte seride devrim niteliğinde bir adım atmaya hazırlanıyor. GTA III ile üç boyutlu dünyaya merhaba diyen seri, GTA V ile birlikte artık hikayede tek karaktere odaklanmak yerine, kontrol edilebilir üç karakterle karşımıza çıkmaya hazırlanıyor. Take Two CEO’su Strauss Zelnick neden böyle bir karar aldıklarını, ‘… Artık oyunlarda birden fazla baş karaktere ihtiyaç var.’ sözleriyle özetliyor. Oyunda üç farklı karakteri kontrol edebilecek olmamız tek karaktere odaklanmayı seven oyuncuların kuşkuyla karşıladığı bir durum olsa da, oynanışa çok büyük katkı sağlayacağı kesin.

GTA V Ön İncelemesi (Video)

GTA V’te Michael, Franklin ve Trevor olmak üzere üç farklı karakteri kontrol edebilecek ve istediğimiz anlarda bu karakterler arasında geçiş yapabileceğiz. Her karakterin kendine has bir geçmişi, hayalleri, kişiliği ve hayatı olacak ve kontrolümüzde olmayan karakter kendi hayatını sürdürmeye devam edecek. Karakterler arasında istediğimiz anlarda geçiş yapabilecek olmamız ise bizi sürpriz anlarla baş başa bırakacak.  Örneğin aile babası Michael’la tenis oynarken, Franklin’e geçiş yaptığımızda bir anda kendimizi polislerle amansız bir kovalamacanın içinde bulabileceğiz.

Karakterler arasında istediğimiz anlarda geçiş yapabilmemiz, görevleri gerçekleştirirken de fazlasıyla işimize yarayacak. Bu sayede oyun sıradan bir ‘Kill them all’ mantalitesinden, taktiksel bir şekilde hareket ettiğimiz, aksiyona geçmeden önce işin planlama kısmına da kafa yoracağımız bir hal alacak.

GTA V Ön İncelemesi (Video)

Bu  üç karakter hikayeyi ilerletirken, aynı zamanda kendi yan görevlerini de ihmal etmeyecek. Rockstar oyunculara 25-30 saatlik bir deneyim vadediyor. Elbette ki oyunu bitirmeniz daha da uzun sürecektir, çünkü Los Santos’ta gerçek hayatta ne yapıyorsanız, onu yapabileceksiniz. Hatta gerçek hayatta yapamayacağınız şeyleri bile yapabileceksiniz. İster tenis, ister golf oynayın; isterseniz gidip yoga yapıp rahatlayın ya da tüple denize dalıp kendinizi doğa ananın şefkatli kollarına bırakın, tabii köpek balıkları sizi rahat bırakırsa. Oyunda ayrıca dövme yaptırma, elbise alma, imaj değiştirme gibi içeriklerle karakterlerinizi şekillendirme seçeneğine de sahipsiniz. Kazandığınız paraları, karakterlerinizi özelleştirmenin yanı sıra, gayrimenkul işinde de harcayabilirsiniz. Bu açıdan Rockstar GTA V’teki dünya ile oyunculara yeni bir hayat sunacağa benziyor ve oyun içerdiği sosyal özelliklerle de San Andreas’ı geride bırakacak gibi görünüyor.

Rockstar, serinin olmazsa olmazı arabalar üzerinde de ekstra bir çaba sarf etmişe benziyor. Oyunun yapımcılarından Imran Sarwar, araçlar üzerinde 1000’den fazla değişiklik yapabileceğimizi söylüyor. Bu değişiklikler arasında; ışıklandırmalardan tutunda, aracın gövdesi dahil hemen her yerinde modifiye yapabilme ve hatta camların koyu tonlamasını ayarlayabilmek bile var. Ayrıca araçların performanslarını etkileyecek süspansiyon, fren vb. iç değişimler de yapabileceğiz ve örneğin polislerden rahat kaçabilmek için araçlara kurşun geçirmez lastik bile takabileceğiz.

Oyundaki geliştirilebilir şeyler yalnızca araçlar olmayacak. Silahlar ve karakterler de geliştirilebilir bir yapıda olacak. Silahlarınıza susturucu, dürbün gibi eklentiler takabileceksiniz, ayrıca mermi kapasitesini arttırma gibi klasikleşen silah geliştirmeleri de oyunda yer alacak.

GTA V Ön İncelemesi (Video)

Her karakterin kendine has özel yetenekleri de olacak. Michael Max Payne’den bildiğimiz ‘bullet time’ yeteneğine sahipken; Trevor düşmanlarına verdiği hasarı iki katına çıkarabilirken, aldığı hasarı da yarıya düşürebiliyor. Franklin ise araba sürerken zamanı yavaşlatabiliyor. Ayrıca karakterlerin dalma, güç, vuruş, sürüş, gizlilik gibi ortak geliştirilebilir özellikleri de olacak, ancak klasik RPG oyunlarında olduğu gibi bir deneyim puanı ile bu özellikleri geliştirmek yerine, verilen görevleri gerçekleştirdikçe bu özellikler gelişecek.

Oyunda üç karakteri kontrol edecek olmamız, genel manada olumlu görünse de, bir takım handikapları da yanında getireceğe benziyor. Öncelikle karakterler arası etkileşim oyunda oldukça önemli olduğundan, tüm oyun boyunca tek bir karaktere odaklanarak oyunu bitirme gibi bir şansınız olmayacak. Daha da önemlisi görev anlarında tek bir karakteriniz ölse bile, o bölümü önceki checkpoint noktasından yeniden oynamanız gerekecek. Böyle bir şeyin başınıza gelmemesi için de tüm görev boyunca karakterler üzerinde tam bir hakimiyete sahip olmanız gerekecek ki, bu da bazı oyuncuları zorlayacak bir özellik gibi duruyor. Umarız yapımcılar karakterlerin yapay zekalarına da odaklanmayı ihmal etmez.

GTA V Ön İncelemesi (Video)

Rockstar GTA V’le bize belki de tüm zamanların en özgür oynanış deneyimini sunmaya hazırlanırken, elbette ki bunu küçük bir harita üzerinde yapması beklenemezdi. Yapılan açıklamalara bakacak olursak Los Santos haritası en geniş GTA haritası olacak. Oyunda bir tane büyük şehir yer alacak, ancak oyunun kara genişliğinin Red Dead Redemption’ın 3.5 katı olacağı söyleniyor.

Son zamanların modası olan sosyallik de GTA V’de ön planda tutulacak içeriklerden biri olacağa benziyor. Oyundaki iFruit isimli telefon sayesinde oyun içi görüntü alıp, bunları Rockstar’s Social Club’a yükleyebileceğiz. Telefonda ayrıca internet, sosyal medya, takvim ve görevleri yeniden oynamamızı sağlayan bir uygulama da yer alacak. Tüm bunlara ilave olarak, Rockstar tarafından henüz açıklanmamış üç özellik de oyundaki iPhone çakması telefonun nimetleri arasında yer alacak.

GTA V Ön İncelemesi (Video)

Oyunda Grand Theft Auto Online adıyla yer alacak multiplayer moduna dair pek fazla bilgi paylaşılmazken, bu modun Max Payne 3’tekine benzer olacağı gelen bilgiler arasında. Max Payne 3’teki kendi çetemizi oluşturmamıza olanak sağlayan Crew sistemi GTA V’in multiplayerında da olacak. Multiplayer modunda Michael, Trevor ve Franklin’in dışında başka bir karakter daha yer alacak. Karakter yaratma sistemi sayesinde, oyuncular multiplayer karakterlerini özelleştirebilecekler. Ayrıca oyunun single player ile multiplayer modunun arasında bir bağ olacağı da gelen bilgiler arasında.

Son Sözler

Rockstar yeni bir GTA oyunu ile, bir kez daha muhteşem bir dönüş yapacağa benziyor. Bu yıl çıkış yapacak birçok büyük yapım olması, bakalım GTA V’in yılın oyunu olmasını engelleyebilecek mi? Bu arada finansal hizmet şirketi Cowen Group geçtiğimiz günlerde oyunun ilk yılında 18 milyon satacağını öne sürdü. GTA IV şu zamana kadar 24 milyon satmayı başardı. Acaba GTA V bu hedefe ne kadar yaklaşacak ya da bu sayıyı geride bırakabilecek mi?

Gameplay Trailer

Bir önceki yazımız olan başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.
quup FaceBook'ta paylaş
 Yazının Etiketleri  


avatar

Berkay Aliş

Teknoloji Haberleri

Teknoloji Haberleri

sayac