Çatlak Dünya » Anasayfa » Teknoloji Haberleri, Yaşam

Görme engelini tarihe gömecek biyonik retina

11 Mayıs 2012 | Yazar: Mümin Köykıran | Yorum yok | 1.445 Kez Ziyaret Edildi.

Araştırmacılar elektronik retinayla iki hastayı ışığa kavuşturdu.

İNGİLTERE’DE yüzde yüz görme engelli olan iki kişi elektronik retina sayesinde kısmi olarak görmeye başladı. Retinanın arkasına yerleştirilen implantlar sayesinde ışığı algılayan ve bazı şekilleri seçebilen Chris James ve Robin Millar adlı hastalar körlüğün yeni umudu oldu.Yeni göz implantları Oxford Üniversitesi ve Londra King’s College Hastanesi tarafından geliştirildi. Prof Robert MacLaren ve Tim Jackson  tarafından yönetilen proje yıllar önce retinis pigmentosa adı verilen hastalık nedeniyle görme yetilerini kaybeden ikierkek üzerinde denendi. Hastaların retinasının arkasına yerleştirilen 3 mm. karelik mikroelektronik çip içinde bin 500 ışığa duyarlı piksel bulunuyor. Işık göze girdiğinde çipe ulaşıyor ve pikseller  optik sinirlere görüntünün beyne ulaşmasını sağlıyor.  Chris James  “Düz bir çizgi ile bir dalganın şeklini birbirinden ayırabiliyorum. Beynim çipe henüz alışıyor, yani herşey daha iyiye gidecek’’ dedi.

‘Rüyalarım renklendi’

İmplantların takıldığı Robin Miller, ameliyattan sonra 25 yıldır ilk defa rüyalarını renkli olarak gördüğünü söyledi. Miller ayrıca artık pencereden gelen ışığı algılayabildiğini anlatıyor. 2010’da da benzer bir implantın takıldığı Finli bir hasta harfleri ayırt etmeyi başarmıştı. Ancak o implant sadece laboratuvarda çalışıyordu. James ve Miller’a takılanlar ise her yerde kullanılabiliyor. Uzmanlar henüz implantların deneme aşamasında olduğunun altını çiziyor. Elektronik retinalar, İngiltere’de bu yıl içinde 12 hastada daha denenecek.

Bir önceki yazımız olan başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.
quup FaceBook'ta paylaş
 Yazının Etiketleri  
avatar

Mümin Köykıran

http://catlak-dunya.com Araştırmayı seven birisiyim, meraklı bir kişiliğim var bilgisayar ile ilgili hiçbir konuda uğraşmaktan sıkılmam. Kendimi bilgisayar ile ilgili her konuda geliştirmeye çalışıyorum. Çanakkale On Sekiz Mart Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisiyim. Google+

Teknoloji Haberleri

Teknoloji Haberleri

sayac